Portal informacyjno-historyczny

Czy wyrażenie ,,złota polska jesień” to przejaw polskiego nacjonalizmu? Znana dziennikarka: Jakby taka jesień mogła mieć narodowość…

w Humor


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Współtwórczyni związanego z „Gazetą Wyborczą” radia „Tok FM” Ewa Wanat zastanawia się, co kryje się za powiedzeniem ,,złota polska jesień”. Na Facebooku opublikowała wpis, w którym powątpiewa w sens używania takiego wyrażenia.

Skąd się wziął ten związek frazeologiczny – złota polska jesień? Jakby taka jesień mogła mieć w ogóle narodowość. Albo jakby była mniej piękna, gdyby nie była polska. Niemiecka, łotewska, litewska albo szwedzka już tak nie zachwyca?

– napisała.

Wtórował jej w komentarzach pisarz Jacek Dehnel:

Ostatnio jakaś gazeta trąbiła o zdjęciu Muzeum Narodowego we Wrocławiu (oplecionego czerwonozłotym bluszczem), że to polska, polska, polska jesień. No cóż, do 1945 niemiecka.

Zdumionym czytelnikom wyjaśniał:

miasto może mieć przynależność państwową. A zjawiska natury na danym terenie – nie.

Jak widać, ,,złota polska jesień” to przejaw polskiego nacjonalizmu, który zawłaszcza sobie nawet pory roku. Ale co z angielskim określeniem ,,Indian summer”, czyli dosłownie ,,indiańskie lato” – ,,babie lato”? Czy również wymaga interwencji specjalistów od politycznej poprawności, ponieważ obraża afroamerykańską mniejszość?

Dla Wanat złą wiadomość mają też Włosi, Serbowie, Portugalczycy, Hiszpanie i Francuzi, gdzie ten okres określa się imionami świętych. Czyżby próba zawłaszczenia jesieni przez kościół? Z kolei Bułgarzy nazywają to po prostu ,,циганско лято”, czyli ,,cygańskie lato”. Bułgarom podpowiadamy: nie chcecie uchodzić za rasistów? Zmieńcie czym prędzej na ,,romskie”.

(1431)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę