Ukraińcy budzili przerażenie wśród mieszkańców Warszawy podczas Powstania. Opisy bestialstw do dziś wywołują gęsią skórkę. I jak postępowała z nimi AK

w Historia na zdjęciach i filmach/II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

ukrO Ukraińcach tłumiących Powstanie Warszawskie pisze niemiecki historyk Guenther Deschner w pracy o powstaniu, wydanej w języku angielskim „Warsaw rising” (Londyn 1972). Niestety, ta dobra historia Powstania nie jest chyba w ogóle znana historykom polskim. Deschner pisze, że „Powstanie dało Ukraińcom idealną możliwość ujścia dla ich głęboko zakorzenionych antypolskich urazów”.

Janina Popiel wspomina jak na krótko przed Powstaniem słyszała jak jeden z żołdaków ukraińskich mówił, że oddział ich przybył do Warszawy, aby „Lachiw rizaty” („Losy Polaków i Ukraińców” Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza, Londyn 19.9.1966). – I mordowali Polaków! I to w jak barbarzyński sposób.

Marek Hłasko w swym opowiadaniu „Drugie zabicie psa” (Kultura Nr 1-2 1965, Paryż) pisze:

„…I nie uwierzyłaby chyba również i w to, że widziałem w czterdziestym czwartym roku w Warszawie, jak sześciu Ukraińców zgwałciło jedną dziewczynę z naszego domu a potem wyjęli jej oczy łyżką do herbaty; i śmieli się przy tym i dowcipkowali…”.

O tych zbrodniach ukraińskich mówiła cała powstańcza Warszawa i ludzie panicznie ich się bali. Zbigniew Zaniewski w książce „Powstanie i potem” (Londyn 1984) pisze: „…Nie lękała się śmierci, ani Niemców nawet, ale – o wstydzie! – przerażała ją możliwość dostania się w ręce „braci-Słowian” w niemieckich mundurach. Budziła siebie i innych po nocach, krzycząc że Ukraińcy… są już w bramie”.

Dlatego, jak pisze Deschner, Polacy nie brali do niewoli Ukraińców (i SS-manów). Na plecach malowano im dużą literę „U” i rozstrzeliwano, albo, jak pisze Ukrainiec Lew Bykowskyj w swoich wspomnieniach z okresu Powstania „Polskie powstanie w Warszawie w roku 1944” („Zeszyty historyczne” Nr 5, Paryż 1964): „Do niebezpiecznych robót na pierwszej linii frontu powstańcy używali jeńców niemieckich, Volksdeutschów i Ukraińców”. 

O udziale Ukraińców w dławieniu Powstania piszą także inni Niemcy, przede wszystkim dowódca wojsk niemieckich dławiących Powstanie – gen. von dem Bach, który wykorzystywał Ukraińców, znających dobrze język polski, m.in. jako szpiegów, których wysyłał na stronę polską („Ostatni akt” w: „Drogi Cichociemnych” Londyn 1961) i niemiecki historyk Powstania Hans von Krannhals, autor książki „Der Warschauer Aufstand 1944…” (Frankfurt am Main 1962). Krannhals obwinia głównie nie-Niemców w niemieckich mundurach, w tym Ukraińców, za wszelkie potworności, które miały miejsce podczas Powstania. „Dzicz wschodnia” – mówił o nich gen. Reinefarth, a gen. Erich vom dem Bach wtórował mu: „Można uwierzyć w teorię Untermenscha” (Józef Mackiewicz „Nie trzeba głośno mówić” IL Paryż 1969).

Marian Kałuski, fragment artykułu „Udział Ukraińców w zdławieniu Powstania Warszawskiego” w serwisie Kresy.pl

(9329)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

12 komentarzy

 1. Tylko że kiedyś czytałem artykuł o tym że Ukraińców w Warszawie praktycznie nie było, że określano tak potocznie oddziały przede wszystkim złożone z Rosjan od Kamińskiego, Łotyszy itp.. Może jednak tam był błąd ale tekst powyżej byłby bardziej wiarygodny gdyby autor podał nazwę jednostki złożonej z Ukraińców biorącej udział w tłumieniu Powstania.

 2. RONA- rosyjscy faszysci pacyfikowali Warszawe Ukraincy mieli swoje zbrodnie ale z Powstaniem nie mieli nic wspolnego

  • Tez tam mi się wydaje. Podobno w pierwszej chwili powstańcy mysleli ze to są Ukraińcy ale potem sie okazało ze Rosjanie

   • Puszczono kiedyś fałszywke a teraz rezuni na tym jada jak na łysej kobyle, Absolutne przkłamanie , nieprawda! Powtarzasz banderowską tezę.. Bądź pewien że Warszawiacy ( zabór rosyjski) lepiej potrafili odróżniać Rosjanina od Ukraińca. Skąd ta pewność ,że ty lepiej wiesz od warszawiaków. Robisz sobie żarty… Jedna rzecz była tylko nieprawdziwa – udział oddziałów rosyjskich formacji Własowa -ROA. Ukraińcy byli w trzech formacjach SS w niemieckich zgrupowaniach (nie pamiętam nazw – wielokrotnie opisywali to badacze tego okresu) a nawet w tym również w formacji złożonej z radzieckich jeńców polsko- rosyjskiego Żyda B Kamińskiego … Zadaj sobie trochę trudu a znajdziesz w internecie ścisłe informacje , gdzie i w jakiej formacji Ukraińcy pacyfikowali PW- mordowali

  • SERIO?! To powiedz to nazistowski bydlaku Warszawiakom, którzy to przeżyli i ich dzieciom.

 3. Petro Diaczenko to rosjanin czy ukrainiec? W tłumieniu Powstania Warszawskiego wsławił się szczególnym okrucieństwem … Jest teraz gierojem na Ukrainie…Tak jak Bandera i Szuchewycz.
  Ciekawy jestem jakie odznaczenie dostanie wkrótce marszałek Sejmu Kuchciński ..za przesunięcie debaty o ludobójstwie OUN-UPA

 4. Jak sie czyta pierdoły to smiech mnie zalewa jakie brednie portale wypisują a moje pytanie brzmi a dlaczego nie pisze sie o korpusie Kałamuków? Polskie portale tego tematu unikają jak ognia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.