Legia - Zagłębie Legia - Zagłębie

Solidne zwycięstwo z Zagłębiem (3 grudnia 2023)

w Blog Legionisty

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Kolejny mecz Legii w tym sezonie zakończył się wyjazdową wygraną z Zagłębiem Lubin (3:0). Poniżej garść refleksji.

Legia - Zagłębie
Legia – Zagłębie

W porównaniu z poprzednim meczem z Aston Villą (1:2) w składzie Legionistów pojawił się Steve Kapuadi (w miejsce Artura Jędrzejczyka) oraz Blaz Kramer (za Marca Guala). Nie da się ukryć, że pierwsze kilka minut ustawiło mecz, w tym ogromny błąd bramkarza gospodarzy Szymona Weiraucha. O ile wcześniej kibice najwięcej pretensji mieli do obrońców, w tym do Rafała Augustyniaka i Radovana Pankova, mających na sumieniu gole podarowane przeciwnikom, to tym razem to oni w pierwszych minutach byli bohaterami i to im w dużej mierze legioniści zawdzięczają zwycięstwo.

Legia przez większość spotkania kontrolowała mecz, choć obrona nie ustrzegła się błędów, tym razem jednak bez konsekwencji. Na pewno Legii odpowiadał też fakt, że Zagłębie grało otwartą piłkę i nie murowało bramki – co nie jest takie częste na polskich boiskach. Dzięki temu widzieliśmy sporo ładnych akcji Legii, która mogła rozwinąć skrzydła, nie będąc skupiona na rozbijaniu podwójnych zasieków rywali. Mecz nie przerywały też częste faule z obu stron, po czym leżący przez długie minuty grający na czas przeciwnicy (co jest normą w meczach z Legią).

Mieszane uczucia można mieć po karnym dla Legii, nawet jej kibice przyznawali, że był na wyrost – z drugiej strony jego podyktowanie nie miało zasadniczego wpływu na przebieg meczu. Dziwi oczywiście, że sędzia Piotr Lasyk nie sprawdził tego na VAR-ze. Dokładnie tak samo ten sam arbiter zachował się podczas klasyku z Lechem (0:0), rozgrywanego niespełna miesiąc wcześniej, kiedy zagranie w polu karnym ręką Rafała Murawskiego było ewidentne, ale sędzia nawet nie sprawdził tego na powtórkach. Gdyby można tak poprawić oba błędy arbitra (z Lechem i Zagłębiem), niewykluczone, że Legia miałaby obecnie 2 punkty więcej (z Zagłębiem nie wypuściłaby przewagi, a z Kolejorzem dowiozła minimalną wygraną), wyższą pozycję w tabeli (4.) i stratę do wspomnianego Lecha zaledwie dwóch „oczek” (przy jednym zaległym meczu).

Wg statystyk na Sofascore.com najwyższą notę otrzymał Pankov (8,4) oraz Augustyniak (8,1), najniższą Kramer (6,5) i Muci (6,7). Poniżej propozycja naszych not – w skali 1-10:

Tobiasz (6) – Pankov (8), Augustyniak (8), Kapuadi (7) – Wszołek (7), Slisz (8), Elitim (6), Kun (7) – Josue (7), Kramer (6), Muci (7).

Tym razem na zmianę nie wszedł Gual, a Kosta Runjaic dał szanse młodym – Igorowi Strzałkowi (12 minut) i Filipowi Rejczykowi (wpuszczony w ostatniej minucie). Ten pierwszy nie miał okazji wyróżnić się czymś szczególnym. Mniej niż zwykle dał Gil Dias, który w poprzednich spotkaniach miał przebłyski naprawdę dużych jak na naszą ligę możliwości.

Wracając do podstawowego składu – wydaje się, że w optymalnym zestawieniu swoje miejsce miałby Artur Jędrzejczyk (tym razem odpoczywający po batalii w Birmingham). „Jędza” gwarantuje solidność w defensywie, choć Kapuadi ma spory potencjał, który być może w pełni pokaże już na wiosnę.

Kwestią otwartą pozostaje zestawienie ataku, gdzie pomimo swoich niedostatków Kramer mimo wszystko wydaje się lepszą opcją niż mniej mobilny Pekhart (idealny na końcówki przy niekorzystnym wyniku, kiedy może dojść do chaosu w polu karnym, a także jest sporo kornerów i okazji do gry głową). Na miejscu Runjaica częściej korzystalibyśmy z duetu Muci-Gual, szczególnie przy murujących dostęp do bramki drużynach typu Stal Mielec. Łatwiej wtedy rozerwać podwójne zasieki przeciwnika.

Wygrana z Zagłębiem to dobry prognostyk przed grudniową kampanią, gdzie o komplet punktów może być trudno ze względu na zmęczenie sezonem. Ale z drugiej strony Legia prezentuje się dobrze fizycznie – po wyczerpującym starciu z Aston Villą w meczu z Zagłębiem legioniści w najmniejszym stopniu nie odstawali fizycznie od bardziej wypoczętego Zagłębia.