Portal informacyjno-historyczny

Wcale nie wzięliśmy się z Afryki. To odkrycie zmusi naukowców do napisania historii ludzkości od nowa

w Nauka


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Aktualnie obowiązuje teoria, że człowiek wywodzi się z Afryki, gdzie około 5-7 milionów lat temu rozeszły się linie małp człekokształtnych i ludzi. Te ustalenia wkrótce mogą okazać się nieaktualne.

Wszystko przez odkrycie w Bułgarii, gdzie nad rzeką Azmak znaleziono szczątki człowieka starsze niż jakiekolwiek, na które udało się badaczom natknąć w Afryce. Dwa niezależne zespoły naukowców – jeden z Centre for Human Evolution and Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze pod kierunkiem profesor Madelaine Boehme, a drugi z Bułgarskiej Akademii Nauk pod kierownictwem profesora Nikołaja Spassova – po badaniach uznały, że historię ludzkości trzeba napisać od nowa.

Do tej pory zakładano, że ostatni wspólny przodek ludzi i szympansów mieszkał około 5-7 mln lat temu w Afryce. Najstarszy znany osobnik o cechach ludzkich to Sahelantrop, który miał zamieszkiwać Czarny Ląd około 7 mln lat temu. Bułgarskie odkrycie pokazuje jednak, że w Europie praczłowiek żył nawet 200 tysięcy lat wcześniej.

Górny ząb przedtrzonowy Graecopithecusa z Azmaki w Bułgarii, fot. Wolfgang Gerber, University of Tübingen

Archeolodzy najnowsze ustalenia opierają na szczątkach znalezionych w 2012 roku. Zbadali, że górny ząb przedtrzonowy, na który natrafili, liczy sobie około 7,24 mln lat. Przez kilka lat nie można było jednak jednoznacznie stwierdzić, że to ludzki ząb i przypisywano go hominidowi, czyli osobnikowi z grupy obejmującej nie tylko ludzi, ale też szympansy i goryle. Dopiero teraz przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu – wykorzystując tomografię i rekonstrukcję 3D korzeni i wewnętrznej struktury skamieniałych zębów – odkryto cechy charakterystyczne dla współczesnych ludzi. I ogłoszono, że znaleziony w Bułgarii ząb należał do człowieka.

Jeśli gatunek Graecopithecus freybergi rzeczywiście pochodzi z linii ewolucyjnej człowieka, to byłby to najstarszy przodek współczesnych ludzi i pierwszy zidentyfikowany poza Afryką. Nasze badania pokazują, że wcześni ludzie mogli ewoluować w Europie

– powiedział, cytowany przez portal Racjonalista.pl, biorący udział w badaniach David Biegun z Uniwersytetu w Toronto.

Byliśmy zaskoczeni naszymi wynikami, jako że praludzie byli dotąd znani jedynie z Afryki Subsaharyjskiej

– dodał doktorant Jochen Fuss z Uniwersytetu w Tybindze, uczestnik badania.

(1988)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę