Portal informacyjno-historyczny

fot. oficjalny serwis gminy Żegocina

Ta sprawa może być przełomowa w sprawie żydowskich roszczeń. 24 spadkobierców żydowskiego pochodzenia kontra mała gmina, która może stracić siedzibę

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dziś w Bochni odbyła się rozprawa sądowa w sprawie roszczeń żydowskich dotyczących nieruchomości, należących do gminy Żegocina. Osoby pochodzenia żydowskiego domagają się zwrotu m.in. terenów, na których stoi urząd gminy, ośrodek zdrowia, centrum kultury, remiza, środowiskowy dom samopomocy, apteka, a ponadto park i plac zabaw.

Obecnie mieszkańcy Izraela, USA, Meksyku i Austrii domagają się zwrotu nieruchomości, kwestionując zakończone w 1960 r. postępowanie. Ich zdaniem było ono bezprawne, bo osoby zainteresowane nie wzięły w nim udziału.

W rozmowie z ,,Gazetą Krakowską” Czesław Pączek, honorowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, mówi, że 3/4 wsi należało do Szmula Rozenbluma. Po wojnie tereny zostały przejęte przez Skarb Państwa.

Gmina stoi na stanowisku, że na gruntach dokonano inwestycji za publiczne pieniądze.

Od ponad 70 lat traktujemy otrzymane grunty jako nasze. Jako Gmina wybudowaliśmy na nich obiekty publiczne, w tym budynek urzędu gminy, budynek centrum kultury, ośrodek zdrowia; mamy parkingi, drogi, place zabaw. Aktualnie rozbudowujemy park rekreacyjny i planujemy dalsze inwestycje, np. budowę żłobka. Podobnie jest z innymi instytucjami i osobami prywatnymi

– napisał w oświadczeniu wójt gminy Jerzy Błoniarz, który pokreślił, że nieruchomości zostały przekazane zgodnie z literą prawa.

Swoje tereny może stracić także Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Żegocinie, gdzie istnieje piekarnia, dająca pracę niemal 50 osobom.

Protesty w dniu rozprawy organizuje Młodzież Wszechpolska.

(9352)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Ci biedni ludzie, zanim zginęli w obozach zagłady zdążyli wszystkie akty własności wysłać do amerykańskich Żydów, którzy bardzo chcieli ale nie zdążyli z pomocą. Dzięki temu obecnie potomkowie tych, którzy zginęli bezpotomnie, z kompletem dokumentów własnościowych stawiają się po swoją własność. No przecież to jest oczywista oczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę