Portal informacyjno-historyczny

Najnowsze ustalenia historyków: to oni wymordowali ostatnich obrońców Rzeczypospolitej. Wśród zbrodniarzy znane dziś nazwisko

w Polska Ludowa/Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

,,Rzeczpospolita” informuje o ostatnich odkryciach historyków, który wzięli pod lupę dokumenty właśnie opublikowane przez Rosjan. Dotyczą one m.in. obławy augustowskiej, czyli zbrodni na żołnierzach podziemia niepodległościowego latem 1945 r.

W książce „Obława augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych” autorzy zwracają uwagę, że duża aktywność organizacji niepodległościowych w północno-wschodniej Polsce spowodowała zdecydowaną reakcję Sowietów. Znajdowało się tam według sowieckich szacunków 8 tys. członków organizacji, które wypowiedziały wojnę nowej okupacji Polski (w rzeczywistości liczba nie przekraczała 760 osób). Efekt? 12 lipca 1945 r. ponad 50 tys. sowieckich żołnierzy III Frontu Białoruskiego otoczyło teren o powierzchni 3,5 tys. km kw. Zostali oni wsparci przez 1. Praski Pułk Piechoty, dowodzony przez Maksymiliana Sznepfa (ojciec znanego polskiego dyplomaty w Urugwaju, Paragwaju, Kostaryce, Hiszpanii, Andorze, Stanach Zjednoczonych i Wspólnocie Bahamów). W akcji brali udział także funkcjonariusze powiatowego urzędu bezpieczeństwa i milicjanci z Suwałk i Augustowa. Rozkaz został podpisany przez gen. por. Fiodora Ozierowa z 50. Armii, członka Rady Wojennej Mikołaja Ponomariowa i szefa sztabu gen. mjr Mikołaja Garnicza.

Zatrzymani trafiali w ręce kontrwywiadu Smiersza. Oprócz członków AK na celownik wzięto mężczyźni i kobiety w wieku 16–38 lat. Zatrzymano 5416 osób (inne dane wskazują na 5696), w tym 607 ,,bandytów”. Ilu z nich zabito? Nikita Pietrow ze Stowarzyszenia Memoriał podaje, że 575, pion śledczy IPN – 560. Polacy zostali rozstrzelani przez zespół operacyjny i batalion Zarządu Kontrwywiadu Smiersz III Frontu Białoruskiego, dowodzone przez gen. mjr Iwana Gorgonowa i naczelnika Smiersza III Frontu Białoruskiego gen. por. Pawła Zieleninowa.

źródło: Rzeczpospolita

(12706)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę