Polska, Węgry i Czechy to kraje, które znalazły się na cenzurowanym. Powód? Brak zgody na relokację uchodźców. W medialnym zamieszaniu mało kto wspomina o Słowacji, która nie zastosowała się do zaleceń z Brukseli, a mimo to nie musi tłumaczyć się ze swoich decyzji.
Rząd Roberta Ficy uczynił z nieprzyjmowania uchodźców główny temat swojej kampanii wyborczej przed wyborami, które odbyły się w marcu 2016 r. Pod względem retoryki Bratysława poszła z Brukselą na noże, zaskarżając mechanizm kwotowy do sądu w Luksemburgu
– czytamy w ,,Dzienniku Gazecie Prawnej”. W 2015 Słowacy nawet zaskarżyli Komisję do Rady Europejskiej, poddając w wątpliwość mechanizm kwot imigrantów.
Mimo to Słowacja nie podlega karnej procedurze, którą Bruksela objęła Polskę, Czechy i Węgry. Powód? Słowacy przyjęli niewielką liczbę uchodźców i UE… odpuściła. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej, miała przyjąć 800 uchodźców z Włoch i Grecji. Ale Słowacy powiedzieli, że są gotowi na 200 osób.
Republika Słowacka nie zmienia zdania odnośnie do obowiązkowych kwot, gdyż uważamy ten mechanizm za nieefektywny. Z drugiej strony Słowacja stara się aktywnie pomóc w rozwiązaniu problemu, np. przez reformę Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego. Podczas naszej niedawnej prezydencji przedłożyliśmy projekt efektywnej solidarności, którą obecnie proceduje prezydencja maltańska
– powiedział Peter Suska, rzecznik słowackiego MSZ, cytowany przez DGP.
A jak wyszło w praktyce? Na razie na Słowację dotarło… 16 osób z Grecji. To wystarczyło, żeby Unia nie wszczynała karnej procedury…
Inne kraje także robią, co mogą, aby uniknąć przyjmowania uchodźców. Jak przypomina serwis Euroislam.pl, ,,schemat przyjmowania zawiesiła Austria, która w 2015 została z dużą grupą uchodźców w tranzycie do Niemiec, kiedy kanclerz Niemiec zmieniła zdanie co do otwartych granic. Ostatecznie jednak w maju Austria poinformowała o zamiarze przyjęcia. Nie przyjęły ich także Dania i Wielka Brytania, które zagwarantowały sobie w procesie negocjacji akcesyjnych wyłączenie z wspólnej polityki migracyjnej. Wśród krajów o symbolicznej realizacji są Słowacja (16), Czechy (12), Chorwacja (36), Bułgaria (47).
(4131)