Portal informacyjno-historyczny

Eustachy Sapieha – podkomendny ,,Łupaszki”, walczył w wojnie z bolszewikami, więziony na Łubiance, skazany na śmierć. Został… księciem buszu [WIDEO]

w Filmy dokumentalne/Historia Kenii/II RP

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

20 lutego 1963 r. w Nairobi ( Kenia) zmarł śp.książę Eustachy Sapieha – minister spraw zagranicznych II RP, polityk konserwatywny. Urodzony w 1881 r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem.

W listopadzie 1918 r. stał na czele Komitetu Obrony Kresów Wschodnich. Potem walczył w wojnie polsko–bolszewickiej, ułan, podkomendny Jerzego Dąmbrowskiego ps.„Łupaszka”. Po najeździe sowieckim w 1939 r. został aresztowany, uwięziony w Moskwie na Łubiance i skazany na karę śmierci za działalność przeciw ZSRR. Karę zamieniono na 10 lat łagru. Został zwolniony w wyniku układu Sikorski-Majski w 1941 r. i ewakuowany z ZSRR do Teheranu.

W 1941 r. wyjechał do Nairobi w Kenii.

(826)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z Filmy dokumentalne

Idź na górę