Portal informacyjno-historyczny

Bitwa warszawska - piechota polska w tyralierze Bitwa warszawska - piechota polska w tyralierze / fot. Wikimedia

Uroczystość pożegnania i pochówku żołnierzy 201 pułku piechoty poległych w boju pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 r.

w Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pogrzeb dziesięciu żołnierzy 201 Pułku Piechoty (ochotniczego) odbędzie się z najwyższymi honorami państwowymi. Udział zapowiedziało wiele delegacji społeczników z całej Polski.

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe żołnierzy Wojska Polskiego poległych w boju z bolszewikami pod Paprocią i Pęchratką w 1920 roku, odnalezionych i ekshumowanych pod koniec listopada 2017 r. na terenie Gminy Andrzejewo przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”, odbędą się 16 marca br. (piątek) w Andrzejewie i Szumowie.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI POŻEGNANIA I POCHÓWKU
ŻOŁNIERZY 201 PUŁKU PIECHOTY (OCHOTNICZEGO)
poległych w boju pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 roku,
odnalezionych i ekshumowanych z pola walki
przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” pod koniec listopada 2017 r.

15.03.2018 (czwartek)

18.00 – Spotkanie z ojcem Konradem Małysem OSB z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (w Krakowie), wnukiem Innocentego Libury, żołnierza-ochotnika z 201 Pułku Piechoty. Innocenty Libura był uczestnikiem walk pod Paprocią i Pęchratką, a swoje wspomnienia m.in. z tego okresu, zawarł w powieści autobiograficznej pt. „Krokiem zdobywców”, która po raz pierwszy ukazała się drukiem… pod koniec lutego br. Spotkanie urozmaicą pieśni patriotyczne, śpiewane w okopach przez harcerzy, obecnie w wykonaniu Hm. Krzysztofa Miki z 1 Drużyny Harcerzy im. Stanisława Staszica ze Skarżyska-Kamiennej. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Andrzejewie.

20.00 – 23.00 Warta honorowa w kościele w Andrzejewie przy trumnach poległych żołnierzy.

Wartę mogą pełnić wszyscy, którzy chcieliby w ten szczególny sposób oddać hołd poległym żołnierzom – uczniowie, strzelcy, rekonstruktorzy, członkowie organizacji społecznych, osoby indywidualne – po uprzednim zgłoszeniu delegacji do organizatora (patrz niżej).

16.03.2018 (piątek)

6.30 – 9.30 Warta honorowa.

8.30 Nadzwyczajna wspólna sesja Rad Gmin Szumowo i Andrzejewo, podczas której zostanie podjęta uchwała o uczczeniu pamięci i oddaniu hołdu żołnierzom 201 Pułku Piechoty (ochotniczego).

9.30  Wstęp do uroczystości – pieśni patriotyczne (śpiewane w kościele).

10.00 Msza św. żałobna w intencji poległych żołnierzy, koncelebrowana, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego J.E. Ks. Bp. Janusza Stepnowskiego. Koncelebranci: o. Konrad Małys OSB, kapelan Stowarzyszenia „Wizna 1939” Ks. Por. Antoni Humeniuk, proboszcz parafii pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie Ks. Sławomir Grodecki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie Ks. Jerzy Kruszewski.

11.30 Przejście z kościoła do rogatek Andrzejewa, pożegnanie poległych żołnierzy przez mieszkańców Andrzejewa, a następnie przejazd do Szumowa przez Pęchratkę Małą, Paproć Dużą, Srebrną. W Pęchratce przewidziany jest krótki postój, podczas którego w kierunku pola walki zostanie wystrzelona raca na pożegnanie żołnierzy.

12.30 Przemarsz konduktu pogrzebowego ulicami Szumowa do bram cmentarza.

Po dotarciu do cmentarza, trumny ze szczątkami poległych bohaterów, okryte biało-czerwonymi flagami, w zaszczytnym, honorowym kondukcie przeniosą do miejsca pochówku aleją cmentarną Ich rówieśnicy – delegacje szkół i organizacji społecznych, strzelcy i harcerze.

13.00 Początek uroczystości na cmentarzu w Szumowie.

14.00 Zakończenie uroczystości.

Po zakończeniu uroczystości Wójt Szumowa zaprasza uczestników do Skansenu w Szumowie na poczęstunek – grochówkę wojskową.

Pożegnanie bohaterskich Obrońców – ochotników spod Paproci i Pęchratki, to wyjątkowa, niepowtarzalna uroczystość, to manifestacja naszego patriotyzmu, to wyraz hołdu dla bohaterskich obrońców Ojczyzny. Niech będzie to także okazja, by w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczcić pamięć wszystkich żołnierzy, poległych z rąk bolszewików w 1920 roku. Okażmy Im naszą wdzięczność za poniesioną ofiarę, a poprzez swoją obecność i czynny udział w uroczystości, uczcijmy Ich pamięć!

 KOMITET HONOROWY UROCZYSTOŚCI

 Minister Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak

Wojewoda Podlaski
Bohdan Paszkowski

J.E. Ordynariusz Diecezji Polowej Wojska Polskiego
Ks. Bp Gen. Bryg. Józef Guzdek

J. E. Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej
Janusz Stepnowski

 

 ORGANIZATORZY

Wójt Gminy Szumowo
Jarosław Cukierman

Wójt Gminy Andrzejewo
Michał Rutkowski

Fundacja „Honor, Ojczyzna”
im. Majora Władysława Raginisa

Stowarzyszenie „Wizna 1939”

INFORMACJE DODATKOWE

1)
Uroczystość poprowadzi Kamil Smerdel, dziennikarz i aktor, odtwórca roli kpt. Władysława Raginisa w filmie pt. Polskie Termopile.

2)
Podczas trwania uroczystości w kościele w Andrzejewie (przy wejściu do kościoła), w czwartek i piątek, będzie wystawiona gablota z artefaktami odnalezionymi podczas ekshumacji. Tam też uczestnicy będą mogli wpisać się do Księgi Pożegnalnej poległych żołnierzy.

3)
Na uroczystość przybędzie specjalna delegacja harcerzy ze Skarżyska-Kamiennej wraz ze sztandarem z 1919 roku, który odprowadzał na peron w Kamiennej (obecnie Skarżysko-Kamienna) idących na wojnę z bolszewikami harcerzy-ochotników, biorących później udział m.in. w walkach pod Paprocią i Pęchratką. Harcerze przywiozą także urnę z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich pobraną stamtąd w latach 80-tych, by dziś ziemię tę symbolicznie złożyć w grobie żołnierzy 201 PP. W związku z uroczystością pogrzebową żołnierzy-ochotników 201 PP specjalne pożegnanie przygotowywane jest także w Skarżysku-Kamiennej. Warto podkreślić, że tu pod Paprocią i Pęchratką poległ nie odnaleziony do dzisiaj 15-letni harcerz ze Skarżyska, Druh Franciszek Lech.
Czy najmłodszy zidentyfikowany podczas ekshumacji poległy ochotnik to Druh Franciszek Lech? – nie można tego wykluczyć…; uroczystość w Szumowie będzie Jego symbolicznym pogrzebem.

4)
Uroczystość odbędzie się według ceremoniału wojskowego, a zabezpieczać ją będą:
–  Kompania Honorowa Garnizonu Ostrów Mazowiecka wystawiona przez 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie (w kościele w Andrzejewie);
– Kompania Honorowa Garnizonu Białystok wystawiona przez 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku (na cmentarzu w Szumowie);
– Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawa (z Siedlec), podczas całej uroczystości.

5)
W dniu uroczystości gościom-uczestnikom będą przypinane kokardy narodowe wykonane przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce (gm. Andrzejewo), Szkoły Podstawowej w Szumowie, Zespołu Szkół Nr 1 im rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Maz. oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów w Warszawie. Będzie to znak naszej solidarności z poległymi bohaterami, a także wyraz uznania i hołdu dla wszystkich ochotników z 1920 roku.

6)
W związku z uroczystością zostanie wydana gazetka okolicznościowa (w dniu uroczystości) oraz publikacja podsumowująca te wydarzenia.

7)
Zgłoszenia delegacji do warty honorowej (po 2 osoby) tylko drogą mailową na adres [email protected]

Przyg. Dariusz Szymanowski

źródło: Wizna1939.eu

(459)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę