Eustachy Sapieha – podkomendny ,,Łupaszki”, walczył w wojnie z bolszewikami, więziony na Łubiance, skazany na śmierć. Został… księciem buszu (wideo)

w Filmy dokumentalne/Historia Kenii/II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

20 lutego 1963 r. w Nairobi ( Kenia) zmarł śp.książę Eustachy Sapieha – minister spraw zagranicznych II RP, polityk konserwatywny. Urodzony w 1881 r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem.

W listopadzie 1918 r. stał na czele Komitetu Obrony Kresów Wschodnich. Potem walczył w wojnie polsko–bolszewickiej, ułan, podkomendny Jerzego Dąmbrowskiego ps.„Łupaszka”. Po najeździe sowieckim w 1939 r. został aresztowany, uwięziony w Moskwie na Łubiance i skazany na karę śmierci za działalność przeciw ZSRR. Karę zamieniono na 10 lat łagru. Został zwolniony w wyniku układu Sikorski-Majski w 1941 r. i ewakuowany z ZSRR do Teheranu.

W 1941 r. wyjechał do Nairobi w Kenii.

(1795)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Przed wojna mielismy tylu wspanialych ludzi i wielkich patriotow o ktorych teraz sie nie pamieta tylko wiedza o nich ktora celowo jest zapominana moze przyniesc nam wewnetrzne zadowolenie i nadzieje oraz jako dobry przyklad moze ksztaltowac nasze dzieci.

  2. Ojojoj ale groch z kapustą. To na pewno nie ten Eustachy ze zdjęcia. Trzeba poczytać biografię „Tak było. Niedemokratyczne wspomnienia Eustachego Sapiechy” i uporządkować ten artykuł. Ten Sapiecha ze zdjęcia nie walczył z bolszewikami i umarł 2.03.2004 r. W 1963 roku faktycznie zmarł w Kenii jego ojciec o tym samym imieniu , ale on nigdy nie prowadził w Afryce nic związanego z polowaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.