Portal informacyjno-historyczny

W czasie wojny Ukraińcy chcieli pozbyć się Polaków i przejąć te ziemie. Niemcy storpedowali ich plany. W ostatnich latach pomysł odżył. Na Ukrainie traktują Polskę jak okupanta [WIDEO]

w II wojna światowa/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

18 kwietnia minęła kolejna rocznica wydarzenia, które nie przynosi chluby Ukrainie. Tego dnia w 1941 roku Ukraiński Komitet Centralny kolaborujący z Niemcami wysłał do generalnego gubernatora Hansa Franka petycję o przekazanie Ukrainie Chełmszczyzny. Plany zakładały usunięcie z tych terenów ludności polskiej.

Powołany w oparciu o nacjonalistyczne środowiska Komitet Centralny zwrócił się do Hansa Franka z pomysłem o wyłącznie Chełmszczyzny z Generalnego Gubernatorstwa. Ukraińcy mieli w planach „oczyścić” 17 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni z Polaków. Chcieli na tym terenie stworzyć sobie warunki do utworzenia przyszłego państwa ukraińskiego.

Plany Ukraińców nie wypaliły. Niemcy 21 czerwca 1941 roku odrzucili ich petycję, tłumacząc, że pomysł Komitetu Centralnego jest sprzeczny z ich koncepcją dotyczącą Generalnej Guberni.

Co ciekawe w ostatnich latach na Ukrainie odżyły nastroje roszczeniowe. Pojawiły się nawet głosy, że wschodnia Polska to okupowana zachodnia Ukraina… Niektóre środowiska za wschodnią granicą naszego kraju nadal uważają, że to ze strony Polski naród ukraiński wycierpiał się najbardziej.

UPA chciała powtórzyć rzeź wołyńską na Zamojszczyźnie. W Jarosławcu Ukraińcy usypali kopiec, symboliczną mogiłę Polski

Tak dziewczynka przeżyła Wołyń – wstrząsające wspomnienia po latach. ,,Upadłam. Jeden z banderowców chwycił mnie za skórę na plecach, tak jak się łapie kota…”

(4718)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę