Ciężarówki z napisem Polacy uratowali 100 tys. Żydów w całej Europie Ciężarówki z napisem Polacy uratowali 100 tys. Żydów w całej Europie

,,Od dziś na drogach całej Europy takie oto ciężarówki”. Rusza akcja, która pokaże Europejczykom prawdziwą historię (foto)

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Od kilku dni w mediach społecznościowych coraz głośniej o kampanii #RespectUs. Cel? Wyrażenie sprzeciwu wobec zakłamywania historii oraz ukazywania Polski i Polaków jako kata w czasie II Wojny Światowej.

Dziś opublikowaliśmy przejmujący klip (TUTAJ), ale to nie jedyna inicjatywa. Od dziś na drogach całej Europy będziemy mogli spotkać ciężarówki z hasłem, które po polsku brzmi: Szanujcie nas, oraz z informacją podaną w języku angielskim, że podczas wojny Polacy uratowali ponad 100 tysięcy Żydów.

Do akcji dołączyła m.in. działająca w podgoleniowskich Żdżarach firma Futrex.

Na razie jest ich kilkadziesiąt… A co byście powiedzieli, gdyby było ich tysiąc? Dziesięć tysięcy? Jesteśmy przekonani, że to możliwe!

– piszą organizatorzy.

Do Wielkiej Brytanii wysłano już pierwszą partię specjalnie przygotowanych tablic rejestracyjnych z hasłem #RespectUs. Kolejne będą rozdawać swoim kierowcom na przejściach granicznych z Niemcami.

Dziennikarze zwracali uwagę, że inicjatywa jest oddolna i nie odbywa się przy wsparciu publicznymi środkami. Kampania jest organizowana dzięki zaangażowaniu Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.

Na stronie inicjatywy czytamy:

Międzynarodowa kampania przypisywania Polakom współodpowiedzialności za Holocaust to jedno z najbardziej szokujących i skandalicznych wydarzeń najnowszej historii Polski. Pod koniec września 1939 roku nasz kraj przestał istnieć. Na okupowanych terenach Polski niemieccy zbrodniarze budowali getta i obozy śmierci, w których zamordowali miliony polskich obywateli. Polska – w przeciwieństwie do wielu państw europejskich – nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami. Za pomoc Żydom w Polsce Niemcy karali śmiercią. Mimo to nasi rodacy nie dali się zastraszyć i podczas II Wojny Światowej uratowali ponad 100 000 Żydów. Spośród wszystkich narodów Instytut Yad Vashem przyznał Polakom najwięcej odznaczeń Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dziś gdy na oczach cywilizowanych społeczeństw zakłamywana jest historia – niewielu ujmuje się za nami. Niewielu staje po stronie prawdy

(2904)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. mamy takich „zajebistych” polityków, że tylko akcje oddolne przynoszą rezultaty i są naprawdę fajne. Gratulacje organizatorom #respectus i środkowy palec politykom (pokaże go tez przy nadchodzących wyborach)

  2. Super pomysł! Szkoda, że rzesze polityków z wielomilionowymi budżetami nie są w stanie wymyślić czegoś choć w części tak dobrego jak to. Ale skoro tych ciężarówek ma być tak wiele, to może warto pomyśleć nad różnymi hasłami? Na przykład „W czasie II WŚ tylko na ziemiach polskich karano śmiercią za ukrywanie Żyda”, albo „Polacy nie dawali zgody na mordowanie Żydów przez Niemców, a Wy?”. A już najchętniej widziałbym film, w którym pokazanoby wszystko co się działo w czasie II WŚ – historię Żydów ukrywanych przez Polaków, gdzie szmalcownicy donoszą na Polaków ukrywających Żydów w sąsiednim domu, w wyniku czego cały dom zostaje spalony, Żydzi z tego pierwszego uciekają, ukrywają się w innym domu, w innej polskiej rodzinie, i tak w kółko, gdzie pokazanoby ile wysiłku kosztowało ukrycie nawet jednego Żyda – ile osób musiało być w to zaangażowanych, a na koniec coś wstrząsającego. Wersja lekkostrawna zakończenia, to Żyd spotykający swoich wybawców na ulicy i odwracający głowę. Wersja ciężkostrawna, to jeden z uratowanych Żydów donosi na ukrywających go Polaków do NKWD, w wyniku czego Polacy zostają zamordowani, a drugi z uratowanych Żydów mówi „Oby Bóg ci wybaczył, bo ja nigdy tego nie zrobię”. Tylko taki film musiałby być zrealizowany z udziałem zagranicznej ekipy, bo niestety, w filmy kręcone w Polsce są raczej słabe. Ale już widzę, jaką burzę na świecie wywołałby taki film… Ale to dobrze, taka burza oczyściłaby atmosferę i może skłoniła zwykłych szarych ludzi do poszukiwania prawdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.