Portal informacyjno-historyczny

Dzień

Lipiec 21, 2014

Profesor Marek Jan Chodakiewicz opowiada historię o „performensie” lewaka pt. „sr… na Chrustusa”. Tym razem był happy-end. Nie dla lewaka

w Ciekawe klipy/Humor

Czytaj dalej

Pomnik żołnierzy (zd)radzieckich do rozbiórki! Przez lata gloryfikował Sowietów, gdy Brygada Świętokrzyska skazana była na zapomnienie…

w Bez kategorii

Czytaj dalej

Lotnicy Dywizjonu 303 z nietypową maskotką… [foto]

w Stare fotografie

Lotnicy dywizjonu myśliwskiego 303 z kaczką jako maskotką

Czytaj dalej

Tak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne. Złożona tajna struktura, unikalna na tle innych europejskich krajów [infografika]

w Twarde fakty

Czytaj dalej

Ostatni żyjący żołnierz 7 Pułku Strzelców Konnych – 99-letni porucznik Franciszek Andrzejak rotmistrzem

w Bohaterowie/Relacje

99-letni porucznik Franciszek Andrzejak, ostatni żyjący żołnierz 7 Pułku Strzelców Konnych odebrał akt mianowania na stopień rotmistrza. Franciszek Andrzejak służył i walczył w 7 Pułku…

Czytaj dalej

Republika Gdańska, czyli krótki żywot pierwszego Wolnego Miasta Gdańska

w Wydarzenia

9 lipca 1807 roku podpisany został traktat pokojowy w Tylży przez  Cesarstwo Francuskie z Imperium Rosyjskim i królestwem Prus w 1807, gdzie postanowiono: „Miasto Gdańsk wraz…

Czytaj dalej

Jak izraelski Jad Waszem zamykał usta dziennikarzowi, który opisuje służbę Żydów w NKWD i ich zbrodnie

w II wojna światowa/Wojna o pamięć

Litewski minister został wyrzucony z konferencji o Szoah w 2011 roku. To reakcja na śledztwa przeciw ocalałym z Holokaustu – informowała „Rzeczpospolita”. Wielka konferencja dotycząca…

Czytaj dalej

Julian Kulski, zasłużony żołnierz AK, teraz walczy o wolność USA: podatkową. „Nie po to przelewaliśmy krew za wolność, żeby urzędnicy krok po kroku nam ją odbierali”

w Idee

Z Julianem Kulskim, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, byłym jeńcem wojennym, zaś na emigracji cenionym architektem (ponad 3 tysiące zrealizowanych projektów), a także autorem wspomnień…

Czytaj dalej

Czy Ukraińcy chcą polski Przemyśl

w Historia Ukrainy - dzieje Ukrainy

Nie chcemy waszego Przemyśla!” Serio? Tą wspaniałomyślną deklaracją radykalnych wyznawców ludobójców spod znaku UPA „uradowała” nasze serca w maju br. Gazeta Wyborcza. Wywiad Anny Pawłowskiej…

Czytaj dalej

Barwne i unikatowe wspomnienia żołnierza Brygady Świętokrzyskiej, który opowiada, jak wyglądały historyczne starcia z jego perspektywy

w II wojna światowa/Wspomnienia i pamiętniki

W pamięci partyzanta zaciera się często kolejność wydarzeń; przemarsze, bitwy, potyczki, zlewają się w symfonię życia pełnego przygód i ciągłego napięcia. Chcąc przypomnieć sobie daty…

Czytaj dalej

Warszawa, czyli o „mieście przeznaczonym na zagładę” już w 1932 roku. I o zaskakująco trafnym scenariuszu IV rozbioru Polski

w Mocne słowa

„Że to ludzie mają ochotę wznosić tak kosztowne budynki w mieście przeznaczonym na zagładę. Kiedy tu z panem siedzę, widzę, jak Niemcy z samolotów zrzucają…

Czytaj dalej

Sołotwina – miejscowość w województwie stanisławowskim II RP na zdjęciu w czasie I wojny światowej [foto]

w Stare fotografie

Sołotwina – rozładunek poczty polowej austriackiej i pruskiej. Po lewej Nadsekretarz (Starszy Sekretarz) Niemieckiej Poczty Polowej, niżej po prawej Starszy Kontroler. Marzec 1915. W okresie…

Czytaj dalej

Ulica Świętokrzyska w Warszawie w roku 1972 [foto]

w Stare fotografie

Ulica Świętokrzyska w Warszawie w roku 1972 [foto]

Czytaj dalej

Rzut okiem na warszawskie Krakowskie Przedmieście w 1973 roku [foto]

w Stare fotografie

Czytaj dalej

Idź na górę