Wyłom w Grupie Wyszehradzkiej. Wolą Francję i Niemcy. Polska nie ma też co liczyć na poparcie w sprawie reparacji

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Słowacja wypowiedziała jasno, jak widzi swoją przyszłość. Dotychczas piętnowany za bycie ,,eurosceptykiem” premier południowego sąsiada Polski – Robert Fico zadeklarował, że fundamentem jego polityki będzie pozostawanie ,,blisko jądra Unii, blisko Francji i Niemiec”.

O stanowisku Fico poinformowała agencja Reuters. Dodaje, że początków takiej deklaracji należy upatrywać w uzgodnionej w maju przez Angelę Merkel i Emmanuela Macrona mapie drogowej, która zakłada coraz bardziej pogłębioną integrację. Stanowisko Fico to dystansowanie się od eurosceptyzcyzmu, w którym mają przodować Polska i Węgry, ,,kwestionujące wolność mediów i liberalną demokrację”.

Fico dodał, że interesuje go współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, ale ,,zasadniczym priorytetem jest Unia Europejska”.

Eksperci wskazują, że taka decyzja ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Mała gospodarka jest napędzana przez eksport samochodów i sprzętu elektronicznego do innych krajów UE, w tym Niemiec.

Ekspertka Otilia Dhand z Teneo Intelligencje wskazuje, że Grupa Wyszehradzka jest coraz częściej utożsamiana z ,,nacjonalistycznym myśleniem”. Z kolei w interesie tak małego kraju jest współpraca z europejskimi potęgami jak Niemcy i Francja.

Z kolei niemiecka agencja DPA poinformowała, że prezydent Czech Milos Zeman nie popiera pomysłu Polski, aby odzyskać reparacje wojenne od Niemiec. Jednocześnie sam zapowiedział, że Czechy nie będą wysuwały podobnych żądań, powołując się na niemiecko-czeską deklarację pojednania z 1997 r. Zakłada ona, że ,,obie strony nie będą obciążały wzajemnych relacji wynikającymi z przeszłości kwestiami politycznymi i prawnymi”.

DPA podaje również, że stanowisko prezydenta jest zbieżne ze zdaniem szefa czeskiego MSZ – Lubomira Zaoralka.

W jego opinii przeszłość należy powierzyć historykom, aby móc zająć się przyszłością. «To się w pełni opłaciło i nie ma powodu, by coś tu zmieniać»

– czytamy na stronie Deutsche Welle.

(15374)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.