Portal informacyjno-historyczny

fot. Wikipedia / Flickr.com

Słynny amerykański ekspert odpowiada na pytanie, kto jako pierwszy przyjdzie Polsce z pomocą na wypadek wybuchu wojny. ,,Pytanie, czy Niemcy pozwolą przerzucić amerykańskie wojska”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Geroge Friedman, słynny amerykański politolog, w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą” mówił o scenariuszach na wypadek wojny. Jego zdaniem w przypadku zagrożenia Polska nie może liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Portugalia? Włochy? – pytał retorycznie, odpowiadając sobie na pytanie, kto przyjdzie z pomocą. Jego zdaniem to USA będzie w stanie udzielić naszemu krajowi realnego wsparcia.

Jego zdaniem, za kryzys, który dotknął Europę, odpowiadają Niemcy, które to dbają tylko o swoje interesy.

Żaden Francuz czy Niemiec nie będzie ginął za traktat z Maastricht!

– uważa, twierdząc, że w przypadku USA jest inaczej – Stany zostały zbudowane na wojnie niepodległościowej i secesyjnej, co stanowi spoiwo kraju.

De Gaulle był z tego punktu widzenia prorokiem, widział, że idea Stanów Zjednoczonych Europy nie ma sensu

– przypomina, dodając, że Niemcy i Francja były przez lata historycznymi wrogami, więc ich obecny sojusz nie jest oparty na mocnych fundamentach. Jednak teraz próbuje tworzyć się fikcję, która w kluczowych sprawach oparta jest na dyktacie Niemiec.

Niemcy przejęły w Europie rolę moralnego arbitra, który definiuje, czym jest liberalna demokracja, kto jej przestrzega, a czym nie jest. Układ, w którym to właśnie Niemcy krytykują Polskę za prowadzoną przez jej rząd politykę, wydaje mi się czymś niesłychanym! A jeszcze bardziej wyjątkowe jest to, że nikt nie mówi Niemcom – zamknijcie się! No, bo biorąc pod uwagę historię, za kogo się mają Niemcy, żeby krytykować Polskę?

– podkreśla. Twierdzi, że tragedią Niemiec jest, że swą gospodarkę opiera na eksporcie i jest zmuszona szukać rynków zbytu. Przypomina, że w obliczu podobnych problemów stanęła Rzesza po zjednoczeniu w 1871 r. i Niemcy Adolfa Hitlera po objęciu rządów. Jego zdaniem dziś Niemcy zmieniły metody, ale nadal próbują dyktować warunki innym krajom.

Mimo że Europa ma łącznie większą gospodarkę niż USA, nie chce budować armii, która zapewni jej bezpieczeństwo. Co więc stałoby się, gdyby Rosja zaatakowała Polskę?

co zrobiliby Niemcy? Nie wiadomo. Ale tak naprawdę to i tak bez znaczenia, bo nie mają sił zbrojnych

– podkreśla Friedman, dodając, że bezpieczeństwo Polski zależy od USA.

Ameryka będzie teraz bronić tylko tych krajów europejskich, które są ważne dla jej własnych interesów

– wyjaśnia, dodając, że oprócz Polski to także Rumunia (obydwa kluczowe również ze względów militarnych i strategicznych)

Pytanie tylko, jak zachowają się w takim momencie Niemcy. Czy pozwolą przerzucić amerykańskie wojska przez swój kraj, czy też będą miały tak bliskie stosunki z Rosją, że tego nie zrobią?

– pyta. Jest sceptyczny wobec chińskich obietnic dla Polski. Przypomina, że, Xi Jinping obiecał Polsce inwestycję 42 mld dolarów.

I co? To wszystko blef!

– kwituje.

źródło: Rzeczpospolita

(10703)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Wojny jeszcze nie ma a juz teraz ktos wie ze bedziemy potrzebowali pomocy bo ta nowa wojne przegramy.

  2. Joasiu!Niemcy tak samo jak rosjanienigdy nie dotrzymywali podpisanych traktatow!Ale rosjanie sa w tym wyoadku o wiele bardziej zdradliwiNapadaja i morduja obywateli z krajow osciennych Niemcy na razie tego nie robia ,ale to sie moze niedlugo zmienic!Rosjanie prowadza polityke malutkich krokow,i krok po kroku zdobywaja teren,czy tego nie widzisz??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę