fot. Wikipedia / Michael Lucan / CC-BY-SA 3.0 de

Niemcy zatroskani o Polskę. Znany polityk ocenia nasz kraj na tle Europy, a niemieckie gazety rozdzierają szaty

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej, zabrał głos na temat sytuacji w Polsce. Jego zdaniem jest ona trudna – polityk twierdzi, że problem się pogłębia. – Idziemy w złym kierunku w UE, zwłaszcza w Polsce – uważa. Niemieckie media piszą jeszcze ostrzej.

Weber podkreślił, że kwestią, która go martwi, jest problem kultury politycznej w Polsce. Uważa, że ostatni rok to pogłębianie się negatywnego procesu w Europie (a zwłaszcza w Polsce), obejmującego języka debaty publicznej i wzajemnego szacunku. Jego zdaniem oprócz wyjaśnienia okoliczności ataku na Pawła Adamowicza, kwestią otwartą pozostaje przyjrzenie się, jak politycy wzajemnie się traktują.

Niemiecki polityk nawiązał tym samym do manifestacji „Stop współczesnej Targowicy”, która miała miejsce w Katowicach, gdzie byliśmy świadkami wywieszenia szubienic ze zdjęciami europosłów PO, głosujących za rezolucją PE w kwestii praworządności. Weber dopytywał, czy przeprowadzono dochodzenie w tej sprawie (śledztw wciąż trwa, nie sformułowano jeszcze aktu oskarżenia, ani nie przedstawiono zarzutów – red.). Weber dodał, że w Polsce wysyłane są listy z pogróżkami do prezydentów miast.

idziemy w złym kierunku w UE, zwłaszcza w Polsce

– uważa.

Oprócz polityków, dużą troskę o sytuację w Polsce wykazują niemieckie media.

Odpowiedzialność za to, że w minionych latach w politycznych debatach rozpleniła się nienawiść, ponosi jedna strona: prawica wokół partii rządzącej PiS

– diagnozuje ,,FAZ”.

Zamachy o podłożu politycznym nie rodzą się w próżni. Od przejęcia władzy przez PiS, w Polsce ma miejsce radykalizacja, którą forsują przede wszystkim rządzący i rosnący w siłę ultrasi

– donosi z kolei Florian Hassel na łamach „Sueddeutsche Zeitung”. Wcześniej w tej samej gazecie czytaliśmy, że ,,w osobie Pawła Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej, liberalnej Polski”.

Natomiast Phillip Fritz z „Die Welt” wyczuwa w Polsce ,,klimat nienawiści”, wyrażając nadzieję, że ,,narodowi konserwatyści zrozumieją, jak ważne byłoby odejście od agresywnej podburzającej retoryki”.

źródło: wPolityce.pl / Deutsche Welle

(6521)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Tak naprawdę kochani Niemcy, to mamy głęboko w dupie to, co o nas myślą potomkowie barbarzyńskiej hordy, która w ’39 napadła Polskę, wymordowała 6 mln Polaków, ograbiła nasz kraj i zniszczyła to, czego zagrabić nie była zdolna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.