15 sierpnia w Polsce przypada ustawowo dzień wolny od pracy z okazji święta Wniebowzięcia NMP. Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się z wolnego dnia.
Jak to jest, że pracownik niemieckiej firmy (korpo, Poznań) musi we wtorek (15 VIII) iść do pracy, ponieważ w RFN to nie jest dzień wolny?
– zastanawiał się na Twitterze prof. Stanisław Żyrko. Tym wpisem wywołał sporą dyskusję.
Szybko pojawiło się pod jego pytaniem wyjaśnienie. Okazuje się, że w Kodeksie Pracy zawarto zapis pozwalający pracodawcy, którego usługi odbierane są poza Polską, na organizację pracy w święta i w niedziele. Tłumaczone jest to zwiększeniem konkurencyjności.
Internauci podzielili się w ocenie tej sytuacji. Jedni nawoływali do wezwania Państwowej Inspekcji Pracy, inni podkreślali wspomniane wyżej większe wynagrodzenie i fakt, że sporo ludzi chętnie korzysta z możliwości pracy w wolny dzień, by dorobić. Komentujący zwrócili uwagę także na fakt, że pracownicy takich firm, które mają siedzibę w Polsce, ale usługi świadczą w innych krajach, często mają wolne, gdy w państwach-odbiorcach przypada jakiś dzień niepracujący.
(890)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.