Konsul Generalny RP poinformował, że strona polska otrzymała pośmiertne zdjęcia majora Hubala. Przekazał je wnuk niemieckiego oficera Wermachtu.
Łącznie strona polska otrzymała 700 zdjęć, w tym fotografia zabitego majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.
W styczniu 2017 r. do Ambasady RP w Berlinie zgłosił się mieszkaniec Bawarii deklarując chęć zwrotu obrazu, wywiezionego w czasie II wojny światowej przez jego dziadka, który jako niemiecki oficer stacjonował w 1940 r. w Pałacu Prezydenckim w Spale. Dodatkowo osoba ta przekazała także skany fotografii żołnierzy niemieckich rezydujących w Spale, przedstawiające grabione dzieła sztuki. Analiza przedwojennych zdjęć pałacu jednoznacznie potwierdziła, że fotografie te wykonano w rezydencji w Spale.
W trakcie uroczystości stronie polskiej wypożyczone zostały również dwa albumy zawierające przeszło 700 zdjęć z okresu 1939-1941, które w Polsce zostaną poddane badaniom naukowym. Wśród nich znajduje się także te przedstawiające zabitego majora Henryka Dobrzańskiego Hubala.
Jak zginął Hubal? 30 kwietnia 1940 poczet majora został zaskoczony w czasie leśnego biwaku (prawdopodobnie w wyniku zdrady) przez oddziały 372. dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin (położonej pomiędzy Inowłodzem a Studzianną). W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu, a sam „Hubal” poległ z bronią w ręku; kula z serii z karabinu maszynowego trafiła majora prosto w serce. Miejsce jego śmierci oznaczył niedługo potem 16-letni wówczas mieszkaniec Studziannej – Zygmunt Laskowski.
Niemcy zmasakrowali ciało „Hubala” i wystawili je na widok publiczny, a następnie wywieźli do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie prawdopodobnie spalili lub pochowali w nieznanym miejscu.
(13637)
Poznałem przed laty jego szwagra. Nazywał się Adam Papee, polski szermierz, dwukrotny medalista olimpijski i brązowy medalista mistrzostw świata urodzony 21 lipca 1895 roku w Lwowie. Zmarł on 6 marca 1990 roku w Bydgoszczy. Pochowany jest na cmentarzu Salwatorskim