Tuż przed Bitwą Warszawską przyszła nieoceniona pomoc. Tak Węgrzy pomogli Polakom wygrać [WIDEO]

w II RP/II RP - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polak Węgier dwa bratanki… To powiedzenie nie wzięło się znikąd i wielokrotnie znajdowało potwierdzenie. Tak jak 12 sierpnia 1920 roku, trzy dni przed Bitwą Warszawską.

Węgierski minister obrony narodowej gen. dyw. István Sréter wysłanie pomocy Polsce nakazał 8 lipca. Zdecydował, by nad Wisłę trafił cały zapas węgierskiej amunicji. Jednocześnie zarządził, żeby przez następne dwa tygodnie fabryka amunicji Manfreda Weissa pracowała wyłącznie na potrzeby Polski

czytamy na Najwyższy Czas!

Tego dnia do Skierniewic dotarło wsparcie z Węgier dla wojska polskiego. W kluczowym momencie wojny z bolszewikami polscy żołnierze dostali 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych. Węgrzy wysłali to wszystko przez Rumunię na własny koszt. Dzięki nim było czym strzelać w Bitwie Warszawskiej, bo wcześniej szacowano, że zapasy wyczerpią się około 14 sierpnia… Warto dodać, że pomocy, czyli przepuszczenia transportu, odmówili Czechosłowacy, Niemcy, Wolne Miasto Gdańsk i Austria.

Kiedy 12 sierpnia 1920 roku pękała obrona 11. Dywizji Piechoty pod Radzyminem, bolszewicy próbowali forsować Wisłę pod Płockiem, Włocławkiem, Nieszawą i Toruniem, a zdziesiątkowane i wyczerpane oddziały Wojska Polskiego cofały się na kolejną linię oporu, na dworzec kolejowy w Skierniewicach zaczęły wjeżdżać długie składy wagonów towarowych. Ogółem tego dnia dotarło ich osiemdziesiąt. Natychmiast rozpoczęto rozładunek. Wszystkie wypełnione były amunicją strzelecką i artyleryjską wyprodukowaną i dostarczoną przez Węgry. W ciągu 48 godzin 22 miliony pocisków zasiliły walczące jednostki. 16 sierpnia nastąpiło uderzenie znad Wieprza, a bolszewicki Front Zachodni poszedł w rozsypkę (…)

– pisał o znaczeniu węgierskiej pomocy dr Krzysztof Ćwikliński z UMK w Toruniu.

Dr Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie

Ostatecznie Bitwa Warszawska w dniach 13-25 sierpnia zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego, obroną niedawno odzyskanej niepodległości i zatrzymaniem bolszewickiej rewolucji, która zagrażała całej Europie.

„Byliście jedynym narodem, który naprawdę chciał nam pomóc”

(9160)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Trzeba dodać , że dostawy szły również z Francji. Nie zapominajmy o tym! Jedne dotarły na czas inne nie. Nieuzasadnionym jest stwierdzenie, że Węgrzy byli jedynym narodem który udzielił |Polsce pomocy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.