Portal informacyjno-historyczny

Węgry w wojnie polsko-bolszewickiej Węgry w wojnie polsko-bolszewickiej

„Byliście jedynym narodem, który naprawdę chciał nam pomóc”

w Historia Węgier/II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Przyjaźń polsko-węgierska jest przysłowiowa. A jak wyglądała współpraca podczas wojny polsko-bolszewickiej?

8 lipca 1920 r. węgierski minister obrony narodowej generał dywizji István Sréter zarządził przekazanie Polsce w trybie natychmiastowym cały zapas amunicji węgierskiej. Zgodnie z rozporządzeniem fabryka amunicji Manfreda Weissa miała pracować wyłącznie na potrzeby Polski.

Tymczasem Polacy potrzebowali amunicji do dalszej walki – jej wyczerpanie gen. Kazimierz Sosnkowski szacował na 14 sierpnia.

Węgrzy uratowali Polaków – 12 sierpnia, tuż przed Bitwą Warszawską, do Polski dotarło 20 milionów sztuk amunicji.

Węgrzy przyczynili się do polskich sukcesów jeszcze w inny sposób. Nie zważając na dyktat bolszewików, dalej pomagała Polsce, będąc jedynym krajem (obok Francji), który takiego wsparcia Polsce udzielił. Tymczasem Czesi i Austriacy ulegli presji. Co warte podkreślenia, Sowieci uzależniali  los więźniów węgierskich, których przetrzymywali, ewentualną pomocą dla Polski.

Polacy nie kryli wdzięczności za pomoc, jaką otrzymali. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Tadeusz Rozwadowski powiedział przedstawicielowi węgierskiego Sztabu Generalnego:

„Zapamiętaj sobie, że my nigdy nie zapomnimy Węgrom tego szlachetnego zamiaru, z jakim chcieli służyć nam szczerą pomocą w najcięższych dla nas chwilach. […] Może przyjść czas kiedy się wam zrewanżujemy. […] Byliście jedynym narodem, który naprawdę chciał nam pomóc, wsparcie Francuzów nadeszło dopiero po wielkich naciskach, a nawet wtedy, jakież to było wsparcie? Anglicy układali się przeciwko Polsce z Litwinami i Niemcami, ci ostatni z kolei zmawiali się z Czechami.”

(19813)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Warto również wspomnieć o pomocy Węgrów w trakcie Powstania Warszawskiego. W mundurach SS sabotowali działania Niemców i choć Powstanie skończyło się klęską dla Polski, to nie ujmuje niczego temu, że Węgrzy woleli stanąć z nami ramię w ramię, niż machać ogonami w stronę Hitlerowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę