Portal informacyjno-historyczny

Jak trwoga to do Polski: będzie przełom i sojusz polsko-czeski? Ekspert apeluje do nowego rządu: Polska jest jedynym takim krajem w regionie. Nie mamy wyboru

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jakub Janda to szef think-tanku Evropske Hodnoty (Europejskie Wartości). Na łamach czeskiej prasy podkreślił, że Polska jako jedyny kraj posiada realną armię w regionie i zaapelował, że należy szukać z nią sojuszu.

Twierdzi, że nowo wybrany czeski rząd powinien uznać nawiązanie ścisłych stosunków z Polską jako cel strategiczny, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa. To oficjalne zalecenie jego think tanku.

Działalność obecnego rządu polskiego jest oczywiście bardzo kontrowersyjna. Niemniej jednak istnieje długoletnie czeskie zainteresowanie współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej

– podkreślił.

Czesi przypominają, że ze względu na zagrożenie ze strony Rosji Polska traktuje ten temat bardzo poważnie. W związku z tym jest doskonałym partnerem dla swojego sąsiada.

Obserwujemy fakt, że po kilku latach członkowie polskich instytucji bezpieczeństwa zaczynają podróżować do Pragi, ponieważ interesują się tym, jak radzimy sobie z tematem wpływu Rosji

– powiedział Janda. Dodaje, że jego think-tank apeluje, aby wznowiono wspólne ćwiczenia armii polskiej i czeskiej, które obecnie nie mają miejsca.

Takie stanowisko ma również swoich przeciwników. Martin Ehl z gazety ,,Hospodářské noviny” uważa, że Polacy są indywidualistami i wolą polegać na współpracy z USA. Dodaje, że wspólne ćwiczenia odbędą się w ramach NATO, a w kwestii ochrony przed Rosją należy szukać oparcia w krajach bałtyckich. Podkreśla, że problem współpracy z Polską dotyczy zaufania i obecnej sytuacji politycznej.

Jandę te argumenty nie przekonują. Uważa, że obecnie jego kraj współpracuje z innymi państwami, które nie mają najlepszej prasy. Dodatkowo ze względu na położenie Czesi nie mają wielu innych możliwości. – W zakresie bezpieczeństwa Polska jest jedynym wyborem – podkreśla.

źródło: Rozhlas.cz

(16092)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę