Portal informacyjno-historyczny

Tego samego dnia: Niemcy odmawiają zapłacenia reparacji i wyliczają, ile Polska zapłaci za nieprzyjęcie uchodźców. ,,To grzech śmiertelny”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Polska i inne kraje zapłacą karę za odmowę przyjęcia uchodźców? – pyta niemiecka prasa. Również dzisiaj Niemcy oficjalnie odrzuciły rozmowy na temat reparacji wojennych.

Rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert, oznajmił, że nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować zrzeczenie się reparacji przez Polskę w 1953 roku.

Z naszego punktu widzenia problem został rozwiązany w sensie politycznym i prawnym

– powiedział. To reakcja na słowa premier Beaty Szydło, która wspomniała, że reparacje wojenne należą się Polsce i państwo polskie ma prawo się o nie upominać. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił wcześniej, że wartość reparacji może wynieść 840 miliardów euro.

Tymczasem niemiecka prasa już wyliczyła, ile musi zapłacić Polska. Dziennik „Die Welt” podsumował, że nasz kraj za odmowę przyjęcia 6 tys. uchodźców i nieokazywanie solidarności grozi kara w wysokości 1,5 mld euro, Węgrom 325 mln, Słowacji 225 mln.

Czy zatem Niemcy, którym przydzielono z unijnego rozdzielnika 27 tys. uchodźców, a przyjęły dotychczas tylko 7 tys., zapłacą 5 mld euro?

Nic na to nie wskazuje, bo Komisja Europejska wszczęła postępowanie tylko przeciwko tym krajom, które kategorycznie odmówiły przyjęcia uchodźców.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” podsumowuje:

Są grzechy, grzechy śmiertelne, wykroczenia i zbrodnie. Reakcja Viktora Orbana na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest grzechem śmiertelnym, jest zbrodnią na europejskim prawodawstwie. […] Węgry Orbana odmówiły szacunku, akceptacji i uznania najwyższej instancji sądowej w Unii Europejskiej […] o nie jest po prostu tylko obraza, bluźnierstwo i prawna zniewaga, nie jest to też tylko złe zachowanie; to jest atak na substancję podstawową Unii Europejskiej. Węgry sabotują europejskie status quo

pisze Heribert Prantl, który nawołuje do uruchomienia artykułu 7 Traktatu UE przeciwko Węgrom i Polsce, „gdzie jeszcze bardziej naruszany jest podział władzy”.

Formułowanie takich dwóch przeciwstawnych opinii tego samego dnia dziwi wiele osób. Michał Adamczyk TVP podsumował:

źródło: Deutsche Welle / TVP

(5125)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę