Portal informacyjno-historyczny

fot. Wikipedia / Brindefalk

Szwedzi ostrzegają przed wojną. Oto co dostanie każdy obywatel. Po raz pierwszy od 30 lat

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Szwedzki rząd od przyszłego tygodnia rozpocznie wysyłanie do obywateli swojego kraju specjalnej instrukcji, która informuje, jak poradzić sobie na wypadek wybuchu wojny – informuje Reuters. Agencja podkreśla, że skandynawski kraj obawia się agresji ze strony Rosji.

20-stronicowa broszura nosi tytuł ,,Jeśli nadejdzie wojna lub kryzys”. Zawiera rady, jak zdobyć czystą wodę, dostrzec treści propagandowe w przekazach medialnych lub też odnaleźć schron. To pierwsza taka akcja od czasów Zimnej Wojny.

Materiał wzywa także Szwedów do działań na wypadek, gdyby ich kraj znalazł się w niebezpieczeństwie.

Jeśli Szwecja zostanie zaatakowana przez inny kraj, nigdy się nie poddamy. Każda informacja mówiąca o zaprzestaniu oporu jest fałszywa

– podkreślają autorzy.

Dan Eliasson, odpowiedzialny za kampanię, mówi, że ,,nawet fakt, iż Szwecja jest bezpieczniejsza niż inne kraje, nie powinien działać usypiająco, ponieważ zagrożenia istnieją”.

Szwecja regularnie oskarża Rosję o naruszanie jej przestrzeni powietrznej – Moskwa nie reaguje, albo odrzuca oskarżenia.

Od 2016 r. szwedzki rząd przeznacza coraz więcej pieniędzy z budżetu na zbrojenia – to odwrotny trend od tego, który mogliśmy zaobserwować wcześniej.

Broszura trafi do 4,8 mln gospodarstw domowych w Szwecji. Oprócz wspomnianych informacji, zachęca Szwedów do gromadzenia zapasów jedzenia i ostrzega przed możliwym brakiem żywności w sklepach, lekarstw czy paliwa.

Szwecja przez ponad 200 lat nie brała udziału w konflikcie zbrojnym – ostatnio w 1814 r. z Norwegią. Podczas II wojny światowej pozostała neutralna.

źródło: Reuters 

(7370)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę