Portal informacyjno-historyczny

Prezydent Czech mówi Merkel wprost, co sądzi o imigrantach. Przytacza także szokujące dane na temat liczby dżihadystów w Niemczech

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Niemiecka kanclerz Angela Merkel złożyła oficjalną wizytę w Czechach. W Pradze spotkała się z czeskim prezydentem Milošem Zemanem.

Główną kwestią sporną w czesko-niemieckich relacjach jest kryzys migracyjny. Prezydent Zeman wprost stwierdził, że jeśli Niemcy zaprosiły do siebie nielegalnych imigrantów (głównie z krajów islamskich), nie może w formie obowiązkowych kwot wysyłać ich do krajów, które ich nie zapraszały.

Kanclerz Merkel spotkała się również z innymi czeskimi politykami – wśród nich był premier Bohuslav Sobotka, minister finansów Andrej Babiš i minister spraw zagranicznych Lubomír Zaorálek. Od prezydenta Zemana dostała przy tym oryginalny prezent – dwujęzyczne (czesko-niemieckie) wydanie „Przygód dobrego wojaka Szwejka”. W dzielnicy Malá Strana odbyła się natomiast demonstracja przeciwników Merkel (ok. 200 uczestników), którzy protestowali przeciwko niemieckiej polityce migracyjnej.

Z kolei na spotkaniu z czeskimi ambasadorami prezydent Miloš Zeman wygłosił przemówienie. Krytycznie ocenił sankcje UE nałożone na Rosję (w związku z kryzysem na Ukrainie). Zeman wskazał, że unijne sankcje szkodzą czeskiemu przemysłowi, a z kolei odwetowe sankcje rosyjskie biją w czeskich rolników.

Zrobić sobie wrogów potrafi każdy idiota, zrobić sobie przyjaciół to już ciężka dyplomatyczna praca

– stwierdził prezydent, znany z ciętego języka.

Zeman wezwał też do ataku na ISIS (Państwo Islamskie).

Rak poczynił przerzuty

– ocenił (nawiązując do faktu, że w zeszłym roku ISIS atakował w 6 krajach, a w tym już w 35). Mocno skrytykował też napływ islamskich imigrantów do Europy (cytując dane niemieckiego wywiadu BND, wskazał że wśród 1 mln islamskich imigrantów w Niemczech jest ok. 15 tys. fanatyków-dżihadystów).

Czeski prezydent sceptycznie odniósł się do imigracji z krajów islamskich, podkreślając dramatyczne różnice kulturowe. O ile Zeman znalazł dobre słowo dla licznie żyjących w Czechach Wietnamczyków, o tyle sprzeciwił się masowej imigracji muzułmanów – podkreślając, że kluczowa jest zdolność do asymilacji (czyli przystosowania się do europejskich zwyczajów).

źródło: Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia KoLiber

(1947)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę