Portal informacyjno-historyczny

Polska wspierała organizacje terrorystyczne. Nawiązane wówczas kontakty mogą być teraz groźne [WIDEO]

w PRL


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej współpracowały z niektórymi organizacjami terrorystycznymi. To ma teraz swoje konsekwencje.

Z zgromadzonych do tej pory informacji wynika, że w przypadku Polski powiązania z terrorystami występujące w latach 70. i 80. (niektóre dokumenty dotyczą jednak również lat 90.) były realizowane za zgodą ówczesnych władz przez polski wywiad i kontrwywiad, tak cywilny jak i wojskowy

napisał na Defence24.pl Sebastian Wojciechowski, ekspert OBWE ds. bezpieczeństwa i terroryzmu.

Wojciechowski wymienia m.in. współpracę władz PRL z takimi organizacjami terrorystycznymi jak Frakcja Czerwonej Armii, Czarny Wrzesień czy Bractwo Muzułmańskie, a także terrorystami Abu Nidalem, Abu Daudem i Iliczem Ramirezem Sanchezem.

Okazuje się, że władze PRL zawarły szereg porozumień terrorystami. W efekcie na terenie Polski mogli przebywać bez żadnych przeszkód członkowie różnych organizacji. Niektórzy chronili po dokonanych zamachach na Zachodzie, inni w Polsce planowali ataki, jeszcze inni leczyli się lub szkolili. Prowadzili także werbunek i zbierali fundusze. Wszystko to inspirowane było i odbywało się za zgodą ZSRR. Nie tylko w Polsce, ale i też w innych krajach tzw. bloku wschodniego

To wszystko ma swoje konsekwencje współcześnie. Niektóry ze wspieranych w PRL organizacji działają do tej pory i są powiązane chociażby z Al-Kaidą lub Państwem Islamskim. Niewykluczone, że terroryści nadal mają kontakty w Polsce, które mogą wykorzystać.

Powiązania władz PRL z organizacjami terrorystycznymi badali m.in. Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski. Wspólnie wydali książkę ,,Tragarze Śmierci. Polskie związki ze światowym terroryzmem”. Później wątek w oparciu o dokumenty z IPN, MON i MSZ rozszerzył Przemysław Gasztold w swojej książce ,,Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm”. Opisuje w niej m.in. formy i przykłady współpracy, analizuje zjawisko handlu bronią czy związki władz PRL z islamskimi terrorystami.

O agenturze Mossadu i Stasi w Polsce, współpracy PRL z międzynarodowym terroryzmem i marszu pokolenia 68

(409)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę