Portal informacyjno-historyczny

Ten raport pokazuje, kto rządził Polską po II wojnie światowej. Komuniści nie chcieli wypuszczać Żydów z Polski

w PRL


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

II wojna światowa mocno ograniczyła populację Żydów w Polsce. Niektórzy z nich odgrywali jednak ważne role w kraju. Do tego stopnia, że nie pozwalano im wyjechać.

Po wielu latach odtajniono raport CIA z 1954 roku. Z dwóch stron dokumentu pokazano jedną, ale i tak dostarcza to ciekawej wiedzy na temat statusu Żydów w PRL.

Po śmierci Stalina, najbardziej odważni Żydzi w Polsce zaczęli załatwiać sobie emigracje do Palestyny i od 1954 roku kilka grup po 5 do 8 osób dostało zezwolenia na wyjazd przez Wiedeń-Rzym. Tym niemniej, polski rząd niechętnie udziela zezwoleń na emigrację, bo tak wielu z nich zajmuje wysokie stanowiska w rządzie, przemyśle i usługach zagranicznych, że nie byłoby możliwe zastąpić ich kompetentnym personelem. Co więcej, nie-komunistyczni Żydzi są uważani za bardziej lojalnych wobec władzy niż nie-komunistyczni Polacy. Lojalność bierze się z ich bardzo słabej pozycji jako mniejszość w Polsce.

– czytamy w raporcie.

W dokumencie odnotowano także, że w Polsce żyło w tamtym czasie od 50 do 80 tysięcy Żydów. Najwięcej, około 25 tysięcy, we Wrocławiu, a dużo mniej w największych przedwojennych skupiskach, czyli Łodzi i Warszawie. Podkreślono, że trudno podać dokładniejsze liczby, bo wielu Żydów zmieniło w czasie wojny wyznanie i nazwisko.

(778)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę