Portal informacyjno-historyczny

Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy

w Idee/Książki/Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

d748648Najważniejsza książka po 1989 r., poświęcona Obozowi Narodowemu, ruchowi ideowemu i politycznemu, który poniósł największe ofiary dla Polski w XX wieku. Żaden obóz polityczny nie został tak mocno zdziesiątkowany przez II wojnę światową. I żaden inny ruch polityczny nie spotkał się w Polsce z tak wielką kampanią oszczerstw i pomówień.

Autorzy z dużym znawstwem i interesująco dokonują syntezy dziejów ruchu narodowego, od Ligi Narodowej (1893 r.) po czasy współczesne. Przypominają o wkładzie tej formacji ideowo-politycznej w odzyskanie przez Polskę niepodległości, o stworzeniu przez Romana Dmowskiego przy wsparciu Francuzów Armii Błękitnej, największej polskiej armii podczas I wojny światowej, której Dmowski był Wodzem Naczelnym.

Piszą o wybitnych postaci naszej przeszłości, związanych z ruchem narodowym, których wkład w kulturę, literaturę i naukę był ogromny. A jest kogo przypominać i kim się chwalić.  Warto wymienić choćby noblistów Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza. Wśród tych, którym blisko był m. in. Adolf Dygasiński, Kazimierz Tetmajer, Karol Hubert Roztworowski, Józef Weyssenhoff, Jan Kasprowicz. Stanisław Wyspiański napisał dramat „Wyzwolenie” po lekturze „Myśli nowoczesnego Polaka” i dyskusji z ich autorem, R. Dmowskim.

Przypominają, że z obozem narodowym byli związani wybitni historycy: Władysław Konopczyński, Wacław Sobieski, Zygmunt Wojciechowski, Wacław Tokarz, Franciszek Rawita-Gawroński, Kazimierz Marian Morawski. Nie brak było również twórców polskiej myśli ekonomicznej: Władysław Grabski, Roman Rybarski, Jerzy Zdziechowski, Edward Taylor, Stanisław Grabski, Jan Rutkowski, Bohdan Wasiutyński, Zygmunt Raczkowski.

Podczas II wojnie światowej obóz narodowy dał Polsce żołnierzy, którzy z poświęceniem, odwagą i ofiarnością walczyli z jej wrogami. Wywodzące się z Obozu Narodowego, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe było najdłużej działającą antykomunistyczną organizacją ogólnopolską.

czwarte pokolenie

[quote]Cenne i stanowiące punkt wyjścia dla badaczy są dzieje obozu narodowego po wojnie, w kraju i na emigracji. Interesujący jest rozdziały pokazujący zaangażowanie w działalność opozycyjną już od lat pięćdziesiątych, kiedy to Przemysław Górny w 1955 r. stworzył antykomunistyczny Związek Młodych Demokratów, który w czasie tzw. „odwilży” działał na uczelniach w całej Polsce. Opozycja antykomunistyczna nie była monolitem, autorzy książki pokazują, jak „opozycja demokratyczna” związana z KORem posuwała się do oszczerczych insynuacji wobec działaczy narodowych, że współpracują z SB. Co w świetle dostępnych dziś akt SB okazało się nieprawdą.[/quote]

Obóz narodowy to wielka historia i cenne dziedzictwo, ale jak piszą autorzy w zakończeniu „konieczny jest wielki wysiłek samokształceniowy i organizacyjny, aby pojąć konieczność kontynuacji i stałej adaptacji idei narodowej do wyzwań współczesności”. Dzielą się też z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, jaki powinien odgrywać współczesny ruch narodowy.

Mateusz Rawicz

Marek J. Chodakiewicz, Jolanta Mysiakowska-Muszyńska, Wojciech Muszyński, Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy, Zysk i S-ka, 2015.

 Książkę można nabyć TUTAJ.

polska-dla-polakow-kim-byli-i-sa-polscy-narodowcy-marek-j-chodakiewicz-twarda-ksiAZka_midi_497053_0002

(1135)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę