Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, H.R. McMaster zapowiedział, że podczas swojej wizyty w naszym kraju prezydent USA skieruje wiele ciepłych słów pod adresem Polaków. Tymczasem w Niemczech trwa kampania wymierzona przeciw USA.
Trump pochwali odwagę Polaków w najciemniejszych okresach historii i podkreśli, że Polska wyrosła na europejską potęgę – zapowiada dorada. Ma powiedzieć o polskim bohaterstwie, bliskim polsko-amerykańskim sojuszu wojskowym i współpracy w dziedzinie energetyki. Zapewni Polaków, że oba kraje stoją ramię w ramię, mając wspólne interesy gospodarcze i w sferze bezpieczeństwa. Ważnym tematem będzie także Rosja.
Tymczasem w Niemczech Trump znalazł się w ogniu krytyki – i to za sprawą najwyższych polityków.
Angela Merkel wypowiedziała wojnę Donaldowi Trumpowi
– napisał ,,Bild Zeitung” po słowach Angeli Merkel. Amerykańskiemu prezydentowi dostało się za izolacjonizm i protekcjonizm. Jej zdaniem, ktokolwiek sądzi, że problemy tego świata da się rozwiązać używając tych dwóch narzędzi, popełnia ogromny błąd.
Poszczególne kraje reagują na problemy nasilającymi się wezwaniami do izolowania się i wprowadzania ograniczeń w handlu. Jestem przekonana, że protekcjonizm nie jest wyjściem, gdyż szkodzi wszystkim
– mówiła.
,,Rzeczpospolita” poinformowała także, że przemówienie amerykańskiego sekretarza handlu Wilbura Rossa zostało w połowie przerwane na partyjnej imprezie z udziałem Angeli Merkel. Było ono transmitowane przez połączenie wideo. W momencie, kiedy zostało zakończone, zgromadzeni zareagowali śmiechem i oklaskami. – Obiecał 10-minutowe wystąpienie, mówił 20 – skwitował Werner M. Bahlsen, szef Rady Ekonomicznej CDU. Dodał, że amerykański sekretarz mówił za długo i za wolno. O czym wspomniał Amerykanin? Przypomniał, że Niemcy mają ogromną nadwyżkę handlową. Jak widać te słowa nie były im w smak.
Ekspert ds. geopolityki dr Jacek Bartosiak komentował:
W kontekście mitycznej jedności Zachodu. Nie trzeba nawet blokady na Malakce. Jeden z milionów symptomów, tych obecnych i nieobecnych w mediach, ale nad wyraz smaczny. Nacisk w systemie wzmacnia się. Kiedyś już była taka sytuacja, choć jej parametry teraz są bardziej złożone.
Tu przemówienie Donalda Trumpa w czasie kampanii wyborczej:
(19015)