Fot. Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Noblista ostrzega Amerykanów: ,,Staniemy się kolejną Polską. To choroba, na którą cierpimy”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, ostrzega swoich rodaków. Jego zdaniem USA mogą podążyć śladem Polski i Węgier, które jego zdaniem, stanowią kraje, gdzie ,,demokracja jest już martwa”.

Krugman zabrał głos na łamach New York Timesa i w swoim felietonie przytacza anegdotę, gdy jego przyjaciel – ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych mówił pół żartem – pół serio:

Teraz, gdy Europa Wschodnia jest wolna od obcej ideologii komunizmu, może powrócić na swoją prawdziwą ścieżkę historyczną – faszyzmu

Krugman uważa, że obecnie nie można nazwać tych słów żartem, a ,,normalnie rozumiana demokracja” zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech jest już martwa. Oskarża PiS i Fidesz o niszczenie niezależności sądownictwa o zdławienie wolności mediów. Krugman dopatrzył się instytucjonalizacji korupcji na szeroką skalę i dławienie buntów społecznych.

Ekonomista uważa, że Partia Republikańska może stać się amerykańskim PiS-em. Twierdzi, że jego kraj cierpi na tę samą chorobę – biały nacjonalizm i zmierza do punktu, z którego nie będzie już odwrotu.

Krugman to twórca tzw. Nowej Geografii Ekonomicznej – teorii wyjaśniającej m.in. zjawiska związane z procesem globalizacji – a także Nowej Teorii Handlu Międzynarodowego. Za jej opracowanie otrzymał w 2008 r. Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Krugman pochodzi z amerykańskiej klasy średniej, jego ojciec był menedżerem w branży ubezpieczeń, dziadek – żydowskim imigrantem z Białorusi.

źródło: New York Times / Do Rzeczy / Wikipedia

(7102)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.