Portal informacyjno-historyczny

Wyd. Czarna Owca

Nic lepszego tej jesieni nie przeczytacie! „Dobre miasto” Mariusza Zielke [NASZA RECENZJA]

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ponad rok trzeba było czekać na nową książkę Mariusza Zielke. Ale, jak zawsze w przypadku tego autora, było warto!

Niby to tylko bardzo dobry kryminał. Ale jak to bywa u Mariusza Zielke, każda jego książka to nie „tylko” kryminał, to opowieść głęboka osadzona w otaczającej nas rzeczywistości, pełna trafnych obserwacji i spostrzeżeń. Tym razem autorzabiera nas do miasteczka, w których pozornie wszystko jest dobrze.

„Niby w takich miejscowościach jak Dobre Miasto wszyscy się znają, ale to przecież nieprawda. Ile to tajemnic wychodzi z czasem, ile razy człowiek wydaje się znany, a potem okazuje się zupełnie obcy. Patrzysz na uśmiechniętą twarz, myślisz: sympatyczna taka, a potem wychodzi, że to jaki łobuz”.

Lokalne układy, tajemnicze powiązania, miejscowe patologie. Zaszłości z minionych lat, które ciągle wpływają na współczesność i kształtują rzeczywistość. Grzechy i brudne tajemnice, o których nikt nie chce pamiętać, powracają. Wraca przeszłość, o której wszyscy chcieli zapomnieć. 

Ze swoją przeszłością musi się zmierzyć również główna bohaterka, Małgorzata, dziennikarka pochodząca z Dobrego Miasta. Po latach powraca w rodzinne strony, żeby napisać reportaż o zabójstwie lokalnej aktywistki, uwielbianej przez wszystkich, żony biznesmena. Sprawa wydaje się prosta do opisania. Trzej zatrzymani, motyw, zeznania, dowody. Niby wszystko się zgadza. Niby wszystko jest oczywiste, ale jak sięgnie się głębiej wszystko jest „niby”, nic się nie zgadza.

Dąbek nagle przestał mówić zabawnym tonem, przestał się uśmiechać i wycedził poważnie: – Lepiej niech się pani trzyma oficjalnych wersji, pani redaktor. Jeśli postawi pani w swoim artykule na jakieś absurdalne tezy bez pokrycia, może pani spotkać kogoś gorszego niż moi prawnicy, może pani spotkać mnie osobiście jeszcze raz w zupełnie innych od dzisiejszych okolicznościach. Proszę się dobrze zastanowić. Czy warto wstawiać się za ludźmi, których wszyscy już skazali?”

Książki Mariusza Zielke czytam i polecam wszystkim od lat, od czasu pierwszego wydania genialnego  „Wyroku” (2012 r.), którego żadne duże wydawnictwo nie chciało wydać. Bano się, że pierwszy polski thriller finansowy, który odsłania kulisy przestępczej działalności jednego z domów maklerskich wywoła liczne procesy. Nic takiego nie miało miejsca.

Później były kolejne świetne książki, choćby „Sędzia”, „Człowiek, który musiał umrzeć” i „Nienawiść”. Każda z nich wyprzedzała swój czas i opisywała sprawy, które dopiero się miały zdarzyć (!) – aferę taśmową, działalność szantażystów z grupy hakowej, nadużycia na rynku finansowym, czego kolejnym przejawem jest afera GetBack. Nie wynikało to ze zdolności prorockich autora, ale z jego znajomości mechanizmów rządzących rynkami finansowymi, polityką, służbami specjalnymi i stosunkami międzyludzkimi. Głęboka znajomość opisywanych spraw połączona z lekkim piórem autora i umiejętnością tworzenia dobrych dialogów tworzy niesamowitą całość. Warto sięgnąć po „Dobre Miasto” i inne książki Mariusza Zielke. To lektury, których nie będą Państwo żałować. MR

„Wiesz jednego się nauczyłem. Nie można oglądać się na szczęście innych. Trzeba zadbać o własne. Wtedy świat będzie lepszy, bo zamiast frustracji dołożymy jeszcze jedną dobrą cegiełkę.”

Mariusz Zielke, Dobre miasto, Wyd. Czarna Owca, Warszawa 2018. Książkę można nabyć TUTAJ

Ilustracja muzyczna:

 

(823)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę