Najlepsze cytaty z Józefa Piłsudskiego. „Bo ni z tego ni z owego mamy Polskę na pierwszego…”

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Józef Piłsudski, który niekiedy podawał jako swój zawód literat, pisał bardzo dużo (m.in. „Moje pierwsze boje”). Już kilka lat po jego śmierci Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski wydał dziesięć tomów zatytułowanych „Pisma zebrane”. Z tego ogromnego dorobku literackiego Wydawnictwo MG wybrało mały ułamek tekstów Marszałka i opublikowało w formie małej książeczki. Niedosyt po jej lekturze potęguje skromna nota biograficzna i kilka fotografii Naczelnika. Ale dla sprawy popularyzacji postaci Józefa Piłsudskiego i taka publikacja ma znaczenie pozytywne.

Józef Piłsudski - 1899„Bo ni z tego ni z owego mamy Polskę na pierwszego”.

ZŁOTE MYŚLI, które wplatamy do naszych zwykłych rozmów powstawały podczas twórczego życia wskrzesiciela naszej Ojczyzny Józefa Piłsudskiego. Mają one wagę równą sentencjom największych filozofów starożytnej Grecji i Rzymu.

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości.”

Te dwie maksymy dowodzą znaczenia historii i pochodzenia w życiu społeczeństw, aby

„Legenda i sława wzięły nas na swe skrzydła i niosły naprzód.”

Józef Piłsudski jest autorem nowoczesnego w swej wymowie motywatora:

„Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody, należy spróbować i tej.”

O POLSCE I POLAKACH

Józef Piłsudski w Sulejówku - 1924Naczelnik myślał zawsze i wszędzie, dlatego w książce znaleźć można istotne w swej treści stwierdzenia. Najkrótsza i najcelniej charakteryzująca naszą polską mentalność opinia brzmi:

„Romantyzm celów, pozytywizm środków”

oraz aktualne w przededniu wyborów prezydenckich Anno Domini 2015:

„W Polsce wszyscy krzyczą, że posiadają większość”.

Marszałek napominał i przestrzegał rodaków kwestii wolności Ojczyzny:

„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” „… niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”

PIŁSUDSKI O SOBIE myślał i mówił w kontekście jego powinności  Polsce:

„Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę”

Aczkolwiek służba ta przybierała nierzadko osobliwe formy. Przewrót majowy z 1926 roku Józef Piłsudski komentował w następujący sposób:

„I staję do walki, tak jak i poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści.”

Uwaga ta, niestety, znamionuje aktualną sytuację polityczną w naszym kraju, gdzie skorumpowane partie i stronnictwa szafują hasłem „Bóg, Honor i Ojczyzna„, które traktują instrumentalnie a ich działania przeczą wyznawaniu patriotycznych ideałów.

Józef Piłsudski w Druskiennikach - 1926CZYN ŻOŁNIERSKI, za pomocą którego Józef Piłsudski wyrwał zaborcom Polskę, zaprzątał myśli Pierwszego Legionisty permanentnie. Przed wymarszem z Oleandrów w sierpniu 1914 roku wygłosił pamiętne zdanie:

„Żołnierze!… spotkał was zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny.”

Dodawał jednocześnie dygresję na temat przynależności do kompanii:

„Każdy może być do nas przyjęty, ale nie każdy może wśród nas pozostać”.

Ale nie samą walką żyli legioniści:

„Nasz ułan legionowy konia kochał więcej niż kobiety, a kobiety kochał szalenie.”

ŻYCIE W CYTATACH Józefa Piłsudskiego jawi się kolorami tęczy ale i odcieniami szarości. Komentował aktualną sytuację w Kraju, a także przepowiadał dzisiejszą:

„Ponad wszystkim w Polsce zapanował interes jednostki i partii, zapanowała bezkarność na wszelkie nadużycia i zbrodnie.”

Tak bardzo nam Polakom potrzeba Wodza, który oświadczył:

„Jako jedyny polski oficer służby czynnej, który dotąd nigdy przed nikim nie stawał na baczność, staję oto na baczność przed Polską”.

WYPSKNIĘCIA Więźnia Magdeburga przeszły do klasyki polskich cytatów, chociaż część z nich nie może być prezentowana najmłodszemu pokoleniu Polaków. Szorstki, żołnierski język pozwalał Józefowi Piłsudskiemu wyrażać swoje przemyślenia dobitnie, ale w kontrowersyjnej formie:

„Racja jest jak dupa, każdy ma swoją”,

„Naród wspaniały, tylko ludzie ch*”.

Głównym zadaniem hipotetycznej partii politycznej winno być wg Marszałka:

„Bić k* i złodziei”.

Rządowi powołanemu przez premiera, jakby widział Polskę z początku XXI wieku, radził:

„Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.”

Józef Piłsudski z królem Rumunii - 1922INNI O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM wypowiadali się bardziej powściągliwie i z większym szacunkiem. Najtrafniej wspominał fenomen charyzmy Piłsudskiego Mikołaj – syn króla Rumunii Ferdynanda – po pierwszej wizycie Marszałka w Rumunii w 1922 roku.

„Miałem wrażenie, że ojciec mój ma zamiar przyjąć swego gościa serdecznie, ale z pewną nonszalancją. Pomimo wszystko Naczelnik Państwa, to nie król. Po chwili ukazał się (Piłsudski)… wolno, bardzo wolno zaczął schodzić. Spojrzałem na mego ojca i… stwierdziłem, że zanim Piłsudski zdążył zejść, mój ojciec wyrzucił papierosa i stanął na baczność...”

Małgorzata Poniatowska, CzytamPoPolsku.pl

WIĘCEJ WPISÓW NA CZYTAMPOPOLSKU.PL

(3931)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.