Portal informacyjno-historyczny

Nagradzany film „Konfident” po raz pierwszy w Polsce! Bezpłatny pokaz w Warszawie [WIDEO]

w Wiadomości z Polski/Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Warszawie serdecznie zaprasza na pokaz filmu „Konfident” w ramach Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie” 30 maja 2017 (wtorek), godz. 10.30–12.30 – „Kinoteka” w Pałacu Kultury i Nauki, wejście od Al. Jerozolimskich. Pokaz bezpłatny!

Zapraszamy na kolejną edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”. W tym roku będziemy kontynuować prezentację współczesnych filmów historycznych, choć z jednym wyjątkiem. Wcześniej koncentrowaliśmy się na filmach powstałych przede wszystkim w okresie PRL-u, będących specyficznym świadectwem tamtej rzeczywistości, odzwierciedlających autentyczne życie, przetworzone jednak przez ideologiczne i polityczne widzenie świata. Teraz chcielibyśmy pokazać, jak współczesne kino historyczne – polskie, ale także i światowe – podejmuje interpretację takich tematów, jak np. postawy i zachowania człowieka w warunkach ekstremalnych, stosunek społeczeństw w państwach okupowanych przez Trzecią Rzeszę do Zagłady Żydów, realia życia w państwach bloku komunistycznego w okresie zimnej wojny, czy rozrachunek z nazistowską i komunistyczną przeszłością. Oprócz produkcji fabularnych, pokażemy także filmy dokumentalne oraz materiały Polskiej Kroniki Filmowej.

Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu.
Mamy nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że przegląd pomoże zrozumieć niełatwą, a często tragiczną historię XX w.

Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN). Udział w przeglądzie może być potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.
Proponujemy siedem spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00.

WSZYSTKIE POKAZY SĄ BEZPŁATNE!

Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją.

Informacje i zgłoszenia:
Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, [email protected]

Najbliższe (ostatnie w tym roku szkolnym) spotkanie odbędzie się 25 kwietnia br. (wtorek).

Temat:
Każdy może być wrogiem. Filmowe oblicza totalitaryzmu

Projekcja:
• Polska Kronika Filmowa [10 minut]

• KONFIDENT, reż. Juraj Nvota, prod. Czechy, Polska, Słowacja 2011 [105 minut]
Film nominowany: Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (2012), Czeskie Lwy (2013).
Występują: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ondřej Vetchý, Jan Budař, Marek Geišberg, Vladimír Hajdu.

Bohaterem filmu jest Adam, którego poznajemy w roku 1966 jako młodego radiotelegrafistę odbywającego służbę w oddziałach łączności, w pobliżu granicy czechosłowacko-austriackiej. Wtedy też po raz pierwszy zetknie się z brutalną rzeczywistością komunistycznego reżimu. Będąc świadkiem morderstwa dokonanego w imię państwa, stopniowo pozbywa się złudzeń, co do miejsca i roli jednostki oraz jego prawdziwej natury. Ucieka z pracy. Okazuje się jednak, że uciec nie będzie tak łatwo… Spróbuje ułożyć sobie normalne życie. Przed złem tego świata chronić go mają dwie pasje: radio i jego dziewczyna Ewa. Obie te namiętności sprawią jednak, że stanie przed bardzo trudnym wyborem. Pasja radiowca uczyni z niego fachowca, co z kolei zwróci uwagę specjalistów od inwigilacji. Miłość do Ewy sprawi zaś, że dla zapewnienia jej bezpieczeństwa i szczęścia, gotowy będzie popełnić każdy grzech, nawet podpisać „pakt z diabłem”. Zostaje agentem, a jego zadaniem będzie podsłuchiwanie i gromadzenie kompromitujących materiałów. Pewnego razu odkryje jednak, że sam również jest podsłuchiwany…


„Konfident” to sugestywny obraz świata pozostającego w ciągłym stanie schizofrenicznego rozdwojenia. Z jednej strony istnieje codzienne życie, radości i smutki, miłość. Z drugiej zaś permanentna inwigilacja, nieufność, zdrada. Nvota jest bezwzględny w ukazywaniu powszechnego systemu spowiedzi: zwyczajny obywatel nie miał z nim żadnych szans.

(932)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę