Mazury i Suwalszczyzna szczycą się swoimi jeziorami, ale powoli wyrasta im wielka konkurencja. Dosłownie. Obecne podręczniki do geografii będzie trzeba poprawiać, ale jeszcze nie tak szybko.
Najgłębszym polskim jeziorem jest Hańcza, w której do dna w pewnych miejscach jest aż 108,5 metra. Nowy rekordzista pobije ten wynik ponad dwukrotnie. Wejdzie do niego też aż o 5 razy więcej wody niż znajduje się w największym polskim jeziorze – Śniardwy.
Prace idą pełną parą, już formujemy zbocza jeziora
– powiedziała metro.gazeta.pl Iwona Paziak, rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Sztuczne jezioro powstanie w największym dole w Polsce – 12 km długości, 3 km szerokości i 280 metrów głębokości. W dziurze zmieściłoby się 5 tysięcy boisk do piłki nożnej i można byłoby zasypać Pałac Kultury i Nauki, który mierzy ,,tylko” 237 metrów.
PGE, Bełchatów. Po 2020 r. kopalnia będzie wyczerpana i zalana wodą. Widzą Państwo przyszłe najgłębsze jezioro w PL pic.twitter.com/0cmeLLIzzZ
— Magda Graniszewska (@MGraniszewska) 13 maja 2016
Wokół zbiornika pod Bełchatowem powstanie cała infrastruktura. Będą plaże, port jachtowy, a planowa jest nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Będzie centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe, ośrodek konferencyjny, park, ścieżki rowerowe i spacerowe. W pobliżu znajduje się też Góra Kamieńsk, która powstała z pokopalnianych zwał ziemi i skał wywiezionych, a teraz jest bardzo ważnym punktem na zimowej mapie Polski i rajem dla wszystkich miłośników nart i śnieżnych szaleństw.
Wielkie jezioro będzie w rzeczywistości stworzone z dwóch dziur „Szczerców” i „Bełchatów”. W zbiorniku zmieści się nawet 3mln m3 wody. W większych pod względem powierzchni, ale zdecydowanie płytszych Śniardwach, jest około 660 mln m3 wody.
Kiedy będzie można korzystać z uroków nowych akwenów? Okazuje się, że nieprędko, bo cała przedsięwzięcie to długie lata przygotowań.
Gdybyśmy to zrobili w sposób nieodpowiedzialny moglibyśmy doprowadzić do katastrofy ekologicznej
– powiedziała Paziak. Właściciel terenu zapowiedział, że wypełnianie wodą Pola Bełchatów zacznie się w 2026 roku i potrwa do… 2058 roku. Jezioro w Polu Szczerców uruchomione będzie 4 lata później. Póki co jest jeszcze czas, by eksperci wymyślili najlepszy sposób na nawodnienie zbiorników. Jedną z opcji jest przekierowanie wody z pobliskiej rzeki Widawki.
Jak wpłynie to na środowisko? W PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna powołują się na przykłady z Niemiec.
W niemieckich likwidowanych kopalniach powstały zbiorniki wodne, które według naszej wiedzy mają bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W rejonie zbiorników następuje rozwój flory i fauny uatrakcyjniając przyległe tereny nie tylko przyrodniczo, ale również turystyczne. Następuje dynamiczny rozwój bazy wypoczynkowej, turystycznej, a nawet sportowej – powiedziała Magdalena Kula, szefowa departamentu komunikacji w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
(8481)