Portal informacyjno-historyczny

Kutz o polskości i autonomii Śląska: Czy bycie Polakiem to jakaś łaska? Raczej nieszczęście. ,,Kolega Tusk tego nie zmienił, nawet mając dziadka w Wermachcie”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Czy bycie Polakiem to jakaś łaska? Przywilej? Raczej nieszczęście – mówił reżyser Kazimierz Kutz w wywiadzie dla Onetu.

Jego zdaniem Polska stosowała od zawsze ,,kolonializm”. Winę za traktowanie Śląska zrzuca właśnie na kolonialne podejście. Prezentuje też specyficzną wizję historii II RP (co na to np. Wielkopolanie?).

Wszystko przez to, że Polska była krajem kolonialnym i to jeszcze w czasach jagiellońskich. Po wojnie dostała z niebios ten Śląsk i zaczęła wprowadzać te same kolonialne praktyki […] poziom śląskiej gospodarki między wojnami nie przystawał zupełnie do biednego rolniczego państwa, jakim była Polska. Tutaj był samorząd. W dodatku wszyscy Ślązacy czytali, pisali, znali dwa języki. Reszta kraju to w dużym stopniu analfabeci. Śląsk odstawał.

– mówi. Tłumaczy, że nie namawia ludzi do powstania i ekscesów, ale zaraz dodaje:

my wolimy kopać w grobach. Ładować pieniądze w wojsko. W każde święto odtwarzać bitwy i ładować dzieciom do głowy to zło. Przecież to jest zbrodnia na psychice człowieka. Ludzi powinno się uczyć tego, jak żyć, żeby w tym kraju było lepiej. Żeby pomagać starym i młodym. Wybierać tych, którzy coś wiedzą, a nie partyjnych karierowiczów. To jest okropne.

Jego zdaniem w Polsce narasta upiorna nienawiść, a za tym stoi Kościół.

Co to jest za katolicki kraj, który żyje z nienawiści do bliźniego

– zastanawia się. Spekuluje, że może trafić do więzienia, porównując się do Korfantego (sic!):

Może dojść do tego, że będą starców zamykać, ale ja już siedziałem, wiem, na czym to polega, więc owszem, możecie mnie zamknąć, tylko muszę zabrać lekarstwa […] umrzeć w więzieniu za panowania Kaczyńskiego, to ja nawet mogę zostać bohaterem!

Pytany o autonomię Śląska odpowiada wymijająco:

To, co jest do zrobienia to wykorzystanie polskiego i europejskiego prawa. W Traktacie Lizbońskim, który podpisywał Lech Kaczyński, jest zapis, którego nie podpisała Anglia i Polska. O mniejszościach narodowych. Wszystkie sprawy etniczne podlegają prawu polskiemu. Gdy Ślązacy próbowali walczyć, dostali informację od Unii Europejskiej, że oni nie mogą osądzać, bo to nie ich sprawy. Niestety kolega Tusk tego nie zmienił, nawet „mając dziadka w Wermachcie”

– nie może odżałować.

cały wywiad w serwisie Onet.pl

(899)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę