Portal informacyjno-historyczny

fot. wikipedia / CC BY-SA 2.0

Kontrola UOKiK: te produkty mają lepszy skład w Niemczech niż w Polsce. Producenci przesłali mediom wyjaśnienia

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadzono badania w takich sklepach jak Aldi, Kauflandzie, Lidlu, Makro, Netto i Rossmannie. Okazuje się, że takie produkty jak Crunchips, żelki Haribo czy serek Almette mają gorszy jakościowo skład niż ich odpowiedniki na półkach niemieckich sklepów.

Odkryto różnice w 12 produktach z przebadanych 101, w tym 10 na korzyść niemieckich produktów. Wykazano, że chipsy ze sklepów w Polsce są smażone na oleju palmowym, a nie słonecznikowym. W paczce Crunchipsów było 25 gramów mniej chipsów. Zawierały glutaminian monosodowy oraz wzmacniacz smaku, a także miały więcej tłuszczu. Inna różnica w porównaniu z niemieckimi to brak proszku pomidorowego i serowego.

Z kolei serek Almette z ziołami, wbrew etykiecie, nie zawierał jedynie 100 proc. naturalnych składników, bo znajdował się tam regulator kwasowości.

Kolejny produkt to czekolada Milka z orzechami, która miała mniej orzechów niż jej odpowiednik z niemieckiego sklepu.

Lipton Ice Tea Peach zawierała mniej ekstraktu z herbaty, w jej składzie znalazła się natomiast fruktoza i słodzik, których zabrakło w produktach na rynek niemiecki.

Pozytywnym przykładem był np. napój pomarańczowy z wyższą zawartością naturalnego soku niż w niemieckim odpowiedniku.

Wśród produktów, których skład różnił się na korzyść niemieckich, znalazły się trzy produkty koncernu Lorenz Snack-World: chipsy Crunchips o smaku paprykowym oraz chrupki Curly Peanut Classic i Monster Munch Original. Jak tłumaczy to firma?

W odpowiedzi dla WirtualneMedia.pl zapowiada, że ,,2019 roku planujemy zakończyć wycofywanie wzmacniaczy smaku (glutaminian sodu) ze wszystkich produktów wytwarzanych w Polsce”. Dodatkowo firma zapewnia, że ceny na polskim rynku ,,pozostają bardzo atrakcyjne w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej”.

Producent Lipton Ice Tea – PepsiCo twierdzi, że ,,aktualnie produkowane na rynku polskim i niemieckim napoje są takie same pod względem składu” z uwagi na zmiany wprowadzone w 1. kwartale 2018 r.

Jak Hochland Polska wyjaśnia mylącą etykietę z serków? W oświadczeniu czytamy:

Stosujemy inną technologię produkcji niż w Niemczech, co przekłada się na skład produktu […]Kwas cytrynowy używany w produkcji Almette jest pozyskiwany metodą fermentacji, nie pochodzi z syntezy chemicznej […] Dlatego według producenta napis „100 proc. naturalnych składników” odzwierciedla stan faktyczny

Mondelez Polska tłumaczy inną zawartość orzechów w czekoladach Milka jako różnicę w ,,granicach błędu statystycznego”.

Prezes UOKiK Marek Niechciał uważa, że tłumaczenie różnicami gustów klientów nie jest przekonywujące. Pokazują to wyniki badań, które mówią wprost: Polacy oczekują towarów lepszej jakości, nawet mimo nieznacznie wyższej ceny.

źródło: Polskie Radio / WirtualneMedia.pl

(4299)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę