Czesi zbroją się na potęgę. Powody nagłego wzrostu sprzedaży

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W Czechach przez długie lata nie wzrastała liczba legalnych posiadaczy broni, pomimo względnie liberalnego prawa dotyczącego posiadania broni.

Ten trend zmienił się jednak w 2015, w związku z kryzysem migracyjnym oraz islamskim terroryzmem. Niektóre sklepy zbrojeniowe odnotowały wzrost sprzedaży nawet o 30%.

Na dzień dzisiejszy czeskie pozwolenie na broń (zbrojní průkaz) posiada ok 300 tys. strzelców, łącznie dysponują ok. 800 tys. sztuk broni palnej. Fachowcy z branży przyznają otwarcie – Czesi mają spore obawy przed falą uchodźców, wśród których mogą ukrywać się terroryści.

O ile warunkiem zyskania pozwolenia na broń jest zdanie egzaminu praktycznego (dość trudnego, przechodzi go mniej niż połowa chętnych), o tyle wyróżnikiem Czeskiej Republiki jest brak obowiązkowych badań psychiatrycznych przy wyrabianiu owego pozwolenia.

Czeski rząd konsekwentnie sprzeciwia się planom Komisji Europejskiej, dążącej do całkowitego rozbrojenia obywateli UE. Jedyne obostrzenie, jakie planuje minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec dotyczy skrócenia ważności pozwolenia z 10 do 5 lat. Chcąc odnowić pozwolenia, posiadacz broni będzie musiał przejść badania lekarskie (ale już nie psychologiczne).

O ile czeskie MSW rozważało zaostrzenie dostępu do broni (przez podniesienie granicy wieku albo rozszerzenie listy chorób, które wykluczają potencjalnych strzelców), o tyle koniec końców odrzuciło wszystkie te plany. Wszystko wskazuje więc na to, że Czesi dalej będą mieli względnie łatwy i legalny dostęp do broni palnej.

źródło: Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia KoLiber

(2611)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.