Portal informacyjno-historyczny

fot. ilustracyjne: Żydzi w Sanoku / publiczna domena

Żołnierz Andersa: historia, w którą trudno mi było uwierzyć. ,,Cały kahał w komplecie wyszedł na ulicę witać niemieckie czołgi i piechotę…”Białostoccy Żydzi, szczególnie młodzież, paradowali z czerwonymi opaskami, stanowili trzon służb milicyjnych, traktowali Polaków wrogo, podkreślając na każdym kroku: „Skończyła się wasza Polska”.

Zresztą i po tej, niemieckiej stronie opowiadano historie, w które trudno mi było uwierzyć, jako że na własne oczy widziałem, jak Niemcy traktowali Żydów w Białymstoku. W Piasecznie cały kahał w komplecie wyszedł na ulicę witać niemieckie czołgi i piechotę, wkraczające do tego miasteczka; w Warszawie Żydówki rzucały bukiety kwiatów pod nogi maszerujących Hunów. Do dzisiaj nie wiem, czy była to tylko forma samoobrony czy coś, co przejmować może wstrętem i obrzydzeniem. Najgorsze jednak, że te fakty utkwiły w pamięci Polaków, i to utkwiły na zawsze. […] Do nas Żydzi odnoszą się raczej z niechęcią, chwalą sowiecki reżym, ubóstwiają Stalina.

„Byłem żołnierzem Andersa” (s. 25. 44)

Napisana barwnym językiem książka, opisująca przeżycia młodego mężczyzny, który aresztowany przez władze sowieckie i skazany na 3 lata łagru, po tzw. amnestii wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR dowodzonej przez gen. Władysława Andersa. Wraz z 2 Korpusem Polskim walczył w kampanii włoskiej.

(15544)


Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com


Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. W białostockim Niemcy wkroczyli z Prus Wsch. 1 – 2 wrzesnia 1939r. , następnie wrócili do Prus i 17 września 1939 na mocy układu Ribetrop-Mołotow wkroczyli sowieci i zaczęła się okupacja tych terenów ( włączenie do ZSSR jako Zachodnia Białoruś). Wielu „Polaków” wyznania mojżeszowego ściśle współpracowało z sowieckim okupantem. Rozpoczęły się deportacje (wywózka na Sybir i do Kazachstanu) Polaków. Wiem od swojego dziadka, że wejście na tamte tereny armii niemieckiej 22.06.1941 r. ludność polska uznała za wyzwolenie. Natomiast przed „wyzwoleniem ” w 1944 r. przez armię czerwoną ludność kryła się w lasach , gdyż obawiano się ponownych deportacji. Jak domyślam się autor pisze o pierwszym wejściu wojsk niemieckich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę