Portal informacyjno-historyczny

Raport UB na Lubelszczyźnie, który mówi wiele o wykształceniu funkcjonariuszyRaport funkcjonariusza UB na Lubelszczyźnie.

… kap[itan Borys] Wróblewski tych pijanych, nadminie jednego Hłonia, a wiency nie znam, pomimo, że są pracownikami arestu, gdzie siędzieli podejżali, jednak pijani pracownicy w arescie pomiendzy podejżałemi krzyczeli na kap[itana] Wrubliewskiego „tyn skurwisyn ukrainiec wsadził nas do arestu, że dziś swiento i sprzedali nam wódtki, ta ukraińska morda za niemców mordował Poliaków, a dzisiaj nas bendzie wsadzał do arestu” i wiele innych gadaniu tak, że ci podejżali smiali się, że w bezpieczynstwie to się dzieje.

Puzni kap[itan] Wrubliewski [Wróblewski] poszet do 6tej sekcji i pracownicy jedni siędzieli a drudzy lieżeli poodbierał pistoliety pracownikom i zaczuł bić pracowników krzesłem i pistolietem i 3 razy strzelił z pistolita w sekcji i ktury jest zastepen 6tej skecji kierownika Wegorzenoskiego to kap[itan] Wróblewski tak zbił zastepce, że rynce i policzy miał sine, a głowe to mu rozbił pistolietem i chodził do liekarza, kturen mosze się okazać zastepca kierownika 6tej sekcji płakał i mówił, że był w niemczech i tego mu niemcy nie zrobili…


Można dodać, że np. w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie większość pracowników podejmujących tam pracę w latach 1944-1949 miała skończone tylko 5-7 klas szkoły powszechnej. Przykładem tego byli min.: Tadeusz Andrusiewicz – szef PUBP w Lublinie w 1947 r., który ukończył siedem klas; podobnie Wacław Zając – pierwszy kierownik PUBP w Lublinie w 1944 r., który ponadto zaliczył jedną klasę technikum drogowego; Władysław Woliński – szef PUBP w Lublinie w 1953 r. ukończył tylko 4 klasy szkoły powszechnej. Później pracując już w Milicji Obywatelskiej skończył Liceum Ogólnokształcące, Wydział Prawa i Administracji UMCS oraz Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu i Leninizmu (WUML). Ponieważ tego rodzaju wypadki były normą, resort organizował przyśpieszone kursy z zakresu szkoły powszechnej oraz liceum oczywiście wraz z maturą.

Rafał Drabik, Glaukopis (nr. 4)

(740)


Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com


Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę