Były szef Agencji Wywiadu: ,,Doszło do udanej prowokacji”. Co naprawdę wydarzyło się w Katalonii. ,, Za 10-15 lat powtórka w Chorzowie, Bytomiu czy Katowicach”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Płk. Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, na antenie Telewizji Republika analizował kulisy wydarzeń w Hiszpanii. – Władze Katalonii zmierzały do takiej prowokacji i zdobycia obrazków, które pójdą w świat i postawią hiszpański rząd w słabej sytuacji – stwierdził.

Władze Katalonii odniosły medialne zwycięstwo – wymowne nagrania i zdjęcia poszły w świat. Zdaniem Małeckiego, osiągnęły w ten sposób swój cel. Nie było nim samo referendum, ale efekt medialny.

Kwestia legalności tego referendum budzi wielkie obawy. Nie były spełnione wymagania organizacyjno-techniczne. Nie było wyniku. Doszło do zdarzenia, które uchodziło medialnie za referendum, ale formalnie to nie było referendum. Celem rządu w Madrycie było niedopuszczenie do otwarcia lokali, oddania głosów i liczenia ich. Koszty działań nieskutecznych są ogromne

– mówi. Dodaje, że rząd w Madrycie zablokował niespełna 100 punktów wyborczych na ponad 2000, mimo to sugestywne nagrania poszły w świat:

– Cena za blokadę tych 92 punktów, jaką strona rządowa zapłaciła jest ogromna.

Prof. Radosław Zenderowski na swoim profilu na Facebooku napisał, że „jest sobie w stanie wyobrazić podobne wydarzenia za 10-15 lat w Chorzowie, Bytomiu czy Katowicach. Trzeba dmuchać na zimne”. W wywiadzie z wPolityce.pl uściśla:

Żeby RAŚ mógł oderwać Śląsk od Polski potrzebne są dwie rzeczy. Po pierwsze, kapitał, czyli zaplecze w postaci elit i zwartego, dużego, masowego ruchu społecznego działającego na rzecz autonomii. Ten warunek w zasadzie nie jest jeszcze spełniony, choć niepokojącym sygnałem jest wsparcie udzielane RAŚ przez niektórych polityków, zwłaszcza związanych z Platformą Obywatelską oraz część elit kulturalnych, w tym środowisk akademickich. RAŚ nie jest ruchem o charakterze masowym. Poza tym jest to środowisko wewnętrznie bardzo zróżnicowane, łączące niebezpiecznych fanatyków i miłośników regionu bez jakichkolwiek aspiracji do agresywnych zachowań wobec Polski. Niewielki odsetek Ślązaków obecnie byłby w stanie podpisać się pod radykalnymi hasłami RAŚu. Ale z drugiej strony, ruchy separatystyczne nie działają w próżni. W globalnej grze interesów mocarstwa używają ich bardzo chętnie do rozgrywek geopolitycznych. Promują liderów, moderują narrację nacjonalistyczną, służą wsparciem logistycznym. Powinniśmy obawiać się w tej sprawie wpływów Rosji, która mogłaby być zainteresowana takim osłabieniem Polski.

mapa europejskich separatyzmów

(6934)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Dużo ludzi na Śląsku chce autonomii ale w przedwojennej formie jednocześnie nienawidząc pronienieckich organizacji jak raś czy po. Spytajcie starszych slazakow dlaczego nienawidzą warszawy, stosunek slązakow do warszawy ma tło zarówno gospodarcze jak i społeczne ( np. sportowe, cwks, pzpn). Slask chce autonomii ALE W GRANICACH POLSKI. Jako Slązak bardzo przeszkadza mi pogad w mediach, że jedyna opcja autonomii to raś i tego typu antypolskie organizacje. Autonomia Śląska ma same plusy, trzeba tylko zacząć karać za dzialania na korzyść obcych państw, ale od 1945 zmieniają się tylko agentury z rosyjskiej na niemiecką i amerykańską

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.