Portal informacyjno-historyczny

To ma być superbroń polskiej armii. ,,To może zrewolucjonizować sposób walki”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jak informuje Rzeczpospolita, polskie firmy mają produkować bojowe drony. Ministerstwo Obrony Narodowej dało Polskiej Grupie Zbrojeniowej rok na przygotowanie tańszej oferty niż dotychczasowa.

– DragonFly i inne bezpilotowce pionowego startu uzbrojone w ładunki bojowe – warte kilkanaście tysięcy zł za sztukę to broń wielokrotnie tańsza od kierowanych rakiet np. przeciwpancernych

– powiedział Jacek Borkowski z Wojskowego Instytut Technicznego Uzbrojenia, który jest twórcą zdalnie kierowanego wirnikowca pionowego startu DragonFly. To właśnie jemu i Warmate’owi, produkowanemu przez grupę WB Elektronics, przyglądał się szef MON, Antoni Macierewicz.

Pułkownik Jacek Borkowski, podkreślał, że takie uzbrojenie bezzałogowców może zrewolucjonizować sposób walki. Zwłaszcza w terenie zurbanizowanym, ponieważ to tu najtrudniej jest prowadzić rozpoznanie. – Możliwość wykonywania punktowych uderzeń poza strefą, którą żołnierz widzi, w zdecydowany sposób to pole walki zmieni – mówił.

Minister Obrony Narodowej oglądał także polskiego drona Łoś, który może być wyposażony w 6-kilogramowe bomby szybujące Larus.

Jak stwierdził Macierewicz, w drony uzbrojone będą wojska Obrony Terytorialnej, co sprawi, że zostanie obalony krzywdzący mit, jakoby żołnierze z tych formacji będą mieli do dyspozycji najprostszy sprzęt.

Dzięki bezzałogowym statkom powietrznym (BSP) będziemy w stanie obronić się przed każdym zagrożeniem. Zmierzamy kupić tyle systemów bezzałogowych, ile będzie potrzebnych do działania naszych formacji

– mówił Macierewicz

Pozyskanie blisko stu różnych typów bezzałogowych statków powietrznych (BSL) za kwotę blisko 3 mld złotych było zaplanowane jako element modernizacji armii, ale Macierewicz unieważnił postępowanie ich nabycia, aby dać szansę państwowej Polskiej Grupie Zbrojeniowej.  Argumentował, że chce, by do przetargu mogły przystąpić tylko polskie przedsiębiorstwa.

Po korekcie modernizacyjnych planów przez obecną ekipę MON przyszłość inwestycji w dronową rewolucję nie jest jednoznaczna. Resort obrony zapewnia, że przyspieszy zakup małych bezpilotowców dla wojskowego rozpoznania

– informuje Rzeczpospolita.

źródło: Rzeczpospolita / Polska Zbrojna / fot: Michał Niwicz, PGZ

(2750)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę