Portal informacyjno-historyczny

Ilu Polaków broniłoby ojczyzny w razie ataku. Jaki procent szukałby schronienia za granicami kraju

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Według wyników sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, Polacy nie boją się wojny. Co przyniosły właśnie przeprowadzone badania i jak różnią się one od tych z marca 2015 roku?

W przypadku, gdyby obce państwo zaatakowało Polskę, 30 proc. Polaków samodzielnie zgłosiłoby się do służby w formacjach wojskowych, paramilitarnych lub sanitarnych (wcześniej 29 proc.), natomiast 11 proc. oczekiwałoby powołania. Łącznie daje to 41 procent.

Z badań wynika również, że 41 procent badanych zabezpieczałoby bliskich w miejscu zamieszkania lub szukałoby schronienia dla nich w bezpiecznym miejscu na terenie kraju. Natomiast 23 procent szukałoby schronienia poza granicami Polski.

IBRiS podaje, że 44 procent obywateli poświęciłoby życie lub zdrowie dla Polski. To sympatycy Kukiz’15 (78 proc.), PO (53 proc.), PiS (45 proc.) – rzadziej reprezentowani są tu wyborcy Nowoczesnej (25 proc.) i Razem (34 proc.).

Polacy są bardzo podzieleni, jeśli chodzi o przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej: za jest 50 proc., a przeciw 45 proc. badanych. Poparcie dla przywrócenia od marca 2015 roku spadło o 10 punktów procentowych. Obowiązkowej służby chce 90 proc. sympatyków Kukiz’15, ponad 60 proc. wyborców PiS i co trzeci sympatyk PO oraz Nowoczesnej.

Polacy generalnie uważają, że należy przyjść z pomocą zaatakowanym republikom bałtyckim – Litwie, Łotwie i Estonii w ramach zobowiązań sojuszniczych NATO. Tak mówi 71 procent badanych, ponad rok temu było to 63 procent.

źródło: Rzeczpospolita / autor zdjęcia: ppor. Robert Suchy/CO MON

(3791)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę