6 mln polskich ofiar II wojny światowej to wymysł PRL? ,,Dla realizmu dodano jeszcze..." - Niezłomni.com

Portal informacyjno-historyczny

6 mln polskich ofiar II wojny światowej to wymysł PRL? ,,Dla realizmu dodano jeszcze…”

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ilu obywateli Polski zginęło w czasie II wojny światowej? Oficjalne statystyki mówią o około 6 mln ludzi, ale taka liczba budzi spore kontrowersje.

Władze PRL po wojnie podały oszacowały straty ludzkie na mniej więcej 6 mln ludzi. Wydaje się, że to liczba zdecydowanie zaniżona.

Wystarczy sięgnąć po danie ze spisów powszechnych. Z przedwojennego (z 1931 roku) wynika, że na terenach polskich żyło około 32 mln osób. Po zakończeniu wojennej zawieruchy i ponownym przeliczeniu mieszkańców wyszło tylko 24 mln. W tym 2 mln Niemców oraz ok. 1–1,5 mln Polaków zamieszkujących Ziemie Zachodnie przed II wojną światową. Różnica dużo większa niż 6 mln podane przez władze PRL. Geneza tych danych jest zresztą bardzo interesująca. Podobno jest to wymysł podsekretarza stanu w Prezydium Rady Ministrów Jakuba Bermana, który rzucił taką liczbę, a dla zwiększenia realizmu dopisał jeszcze… 28 tysięcy.

W późniejszych latach liczba polskich ofiar II wojny światowej nie była specjalnie weryfikowana. Historycy starają się wyliczyć dokładną ilość ofiar, ale ze względu na brak danych, a także przesunięcia granic po wojnie bardzo trudno jest ostatecznie ustalić, ile osób nie przetrwało największego konfliktu XX wieku. Dlatego też nie ma danych dotyczących obywateli Polski – mnóstwo zginęło,  wielu znalazło się w innych krajach, jeszcze inni przepadli bez wieści.

(1052)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę