Portal informacyjno-historyczny

6 mln polskich ofiar II wojny światowej to wymysł PRL? ,,Dla realizmu dodano jeszcze…”

w II wojna światowa

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ilu obywateli Polski zginęło w czasie II wojny światowej? Oficjalne statystyki mówią o około 6 mln ludzi, ale taka liczba budzi spore kontrowersje.

Władze PRL po wojnie podały oszacowały straty ludzkie na mniej więcej 6 mln ludzi. Wydaje się, że to liczba zdecydowanie zaniżona.

Wystarczy sięgnąć po danie ze spisów powszechnych. Z przedwojennego (z 1931 roku) wynika, że na terenach polskich żyło około 32 mln osób. Po zakończeniu wojennej zawieruchy i ponownym przeliczeniu mieszkańców wyszło tylko 24 mln. W tym 2 mln Niemców oraz ok. 1–1,5 mln Polaków zamieszkujących Ziemie Zachodnie przed II wojną światową. Różnica dużo większa niż 6 mln podane przez władze PRL. Geneza tych danych jest zresztą bardzo interesująca. Podobno jest to wymysł podsekretarza stanu w Prezydium Rady Ministrów Jakuba Bermana, który rzucił taką liczbę, a dla zwiększenia realizmu dopisał jeszcze… 28 tysięcy.

W późniejszych latach liczba polskich ofiar II wojny światowej nie była specjalnie weryfikowana. Historycy starają się wyliczyć dokładną ilość ofiar, ale ze względu na brak danych, a także przesunięcia granic po wojnie bardzo trudno jest ostatecznie ustalić, ile osób nie przetrwało największego konfliktu XX wieku. Dlatego też nie ma danych dotyczących obywateli Polski – mnóstwo zginęło,  wielu znalazło się w innych krajach, jeszcze inni przepadli bez wieści.

(592)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z II wojna światowa

Idź na górę