Portal informacyjno-historyczny

„Niech żyje Polska”. Jak zginęli Inka i Zagończyk. Przejmujący fragment filmu [wideo]

w Ciekawe klipy


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Została rozstrzelana rankiem 28 sierpnia 1946 o 6.15 strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego. Egzekucja z udziałem 10 żołnierzy KBW się nie udała, żaden nie chciał zabić dziewczyny, choć strzelali z odległości trzech kroków – do „Inki” oraz do Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, również żołnierza mjr. „Łupaszki”.

Dokładny przebieg mordu sądowego dokonanego na tej niespełna 18-letniej bohaterce (ur. 3 września 1928 – zm. 28 sierpnia 1946), sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Danucie Siedzikównie, pseudonim Inka, został przedstawiony w widowisku teatralnym w TVP1. Na Scenie Faktu Teatru Telewizji został zaprezentowany premierowy spektakl INKA 1946. Ja jedna zginę, dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, utwór napisany specjalnie dla Teatru Telewizji, w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Rolę Inki zagrała Karolina Kominek-Skuratowicz wówczas studentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie.

(5953)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. super ze w koncu Polska i Polacy dowiedzieli sie o tych bohaterach Żołnierzach Niezłomnych szkodz ze tak póżno ale lepiej póżno niz wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę