Portal informacyjno-historyczny

Co znajduje się w ujawnionych dokumentach na temat Smoleńska

w III RP/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Informacje ujawnione przez Jürgena Rotha pochodzące z raportu niemieckiego BND mogą mieć przełomowe znaczenie. Przez karty dokumentu przewija się nazwisko gen. Jurija Desinowa, dowodzącego oddziałem FSB/Połtawa.

„Pułkownik wywiadu wojskowego Robert (nazwisko zaczernione), określany przez niemiecki wywiad jako wysokiej rangi źródło wewnątrz polskiej ambasady w K.  potwierdził, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Zgodnie z opisem Roberta (nazwisko zaczernione) zlecenie dotyczące przeprowadzenia zamachu na Tu-154 pochodziło bezpośrednio od (funkcja zaczerniona) T. (nazwisko wysokiej rangi polskiego polityka) do Desinowa

– czytamy w dokumencie.

Działania Denisowa opisane są szczegółowo w dwóch załącznikach raportu. Niemiecki wywiad zwrócił uwagę na działalność FSB/Połtawa podczas działań wymierzonych w Aleksandra Popowa (Kaliningrad) i Aleksandra Dudarewa (Ryga / Hamburg).

Desinov był aktywny na terenie Ukrainy, pracując pod przykryciem jako osoba powiązana z Rycerskim i Szpitalniczym Zakonem św. Łazarza z Jerozolimy.

DESINOV twierdzi, że może nawiązać kontakt z mułłą OMAREM w Afganistanie. OMAR ma być rzekomo skłonny, na określonych warunkach, które nie są w tym momencie jeszcze dokładnie znane, doprowadzić do znaczącego powstrzymania ataków na jednostki Bundeswehry ze strony talibów. DESINOV jest gotowy rozmawiać na ten temat w Berlinie z właściwymi decydentami. Kierują nim motywy finansowe. (…) DESINOV otrzymał wizę. Jego wjazd był możliwy pod pozorem wizyty w Zakonie św. Łazarza. Środki umożliwiające podjęcie takich działań pozostają równie z do dyspozycji

– czytamy w raporcie.

Dalej czytmy, że to Desinov mógł zapewnić dostęp do materiałów wybuchowych i technologii operacyjnych (OT). Autor raportu zwraca uwagę, że aby umieścić ładunek wybuchowy TNT wyposażony w zdalne zaapalniki w samolocie rządowym, potrzebna była współpraca ze stroną polską.

Gazeta Polska publikuje też fragment książki Rotha. Oto część:

Możliwym wyjaśnieniem przyczyny katastrofy Tu-154 z 10.04.2010 w Smoleńsku jest wysoce prawdopodobny zamach przy użyciu materiałów wybuchowych przeprowadzony przez oddział FSB/Połtawa pod dowództwem generała Jurija Desinova/Moskwa.

Strona 2:

Zostało to potwierdzone przez wysokiej rangi źródło wewnątrz polskiej ambasady w K. [miejscowość zaczerniona], Roberta [nazwisko zaczernione] w czasie sporządzania raportu przez [funkcja zaczerniona] był pułkownikiem polskiego wywiadu wojskowego, czyli zna bardzo dobrze życie wewnętrzne tej służby.

Zgodnie z opisem Roberta [nazwisko zaczernione] zlecenia zamachu na Tu-154 pochodziło bezpośrednio od T. [nazwisko wysokiej rangi polskiego polityka, nazwisko zaczernione] do Desinova. Nie udało się ustalić gdzie i kiedy do tego doszło.

Desinov miał następnie nawiązać kontakt ze stacjonującą w Poławie/Ukraina grupą operacyjną Dmytra Stelanowego. Miało to nastąpić około 1.04.2010. Stelanowy oraz całe jego grupa operacyjna operacyjna, w której skład wchodzi 15 etatowych funkcjonariuszy FSB, posługują się oficjalnie na terenie Ukrainy dokumentami SBU. Pozostają tam jako siły wsparcia dla działań SBU. W rzeczywistości jednak wszyscy są funkcjonariuszami 3. Wydziału FSB, Słuzby Naukowo-Techniczne. Nie udało się wyjaśnić, dlaczego akurat Desinov miał zrealizować to zadanie.

załączniki i więcej informacji na łamach Gazety Polskiej

(1616)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę