Zamordowanie 1,5 mln Ormian nie jest ludobójstwem wg ONZ. „Słowa Franciszka dalekie od rzeczywistości prawnej i historycznej”

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon odrzucił papieski projekt uznania rzezi Ormian za ludobójstwo. Polityka znów wzięła górę nad sprawiedliwością historyczną. Decyzja taka jest korzystna dla Turcji zgłaszającej swój akces do Unii – informuje portal Historia.org.pl.

Ban Ki-moon w swoim oświadczeniu stwierdził, że masakra Ormian nie była ludobójstwem tylko „okrutną zbrodnią”. To komentarz do wypowiedzi papieża Franciszka, który nazwał hekatombę, która mogła pochłonąć życie nawet 1,5 mln Ormian, „pierwszym ludobójstwem XX wieku”. Minister Spraw Zagranicznych Turcji odpowiedział, że słowa papieża były „dalekie od rzeczywistości prawnej i historycznej”.

Ludobójstwo dokonane na ludności ormiańskiej przez władze tureckie w czasie I wojny światowej i tuż po jej zakończeniu było pierwszym ludobójstwem popełnionym w XX wieku – najokrutniejszym stuleciu w dziejach ludzkości. Według różnych szacunków, Turcy zamordowali wówczas od 600 tysięcy do półtora miliona Ormian, jeśli zaś uwzględnić ofiary masakr z lat 1895-1896 i 1909, liczba ta dochodzi do około dwóch milionów. Szczególne nasilenie akcji eksterminacyjnej miało miejsce w latach 1915-1916. Ślady tego ludobójstwa, napotykane przez Europejczyków odwiedzających Bliski Wschód jeszcze w kilkanaście lat po tragicznym dla narodu

– pisał Grzegorz Kucharczyk w książce „Pierwszy Holocaust XX wieku”.

(102)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.