Portal informacyjno-historyczny

Z dziejów warszawskiej piłki. Data powstania WOZPN wreszcie ustalona

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W czasach komunistycznych historię organizacji sportowych traktowano pobieżnie i dostosowywano ją do politycznych potrzeb, a gdy nie dało się ustalić daty jakiegoś zdarzenia, przyjmowano ją z grubsza. Jednym z przykładów tego była data powstania Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (zwany dalej WOZPN). Do tej pory dotychczasowa wersja Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej (spadkobiercy WOZPN) bazowała na publikacji zbiorowej z 1986 r. pt. „Historia Piłkarstwa Warszawskiego”.

42075_0

Oto fragment tej książki (str. 13) dotyczący daty powstania WOZPN:

[quote]„Działaczom Polonii nie wystarczyło własne życie oraz ścisłe kontakty z pozostałymi klubami stołecznymi, a także krakowskimi i lwowskimi, mającymi zresztą większa od niej tradycję i rozwijającymi się w lepszych warunkach. Aktywiści Polonii postanowili wzorem krakowskich i lwowskich kolegów, powołać do życia wspólną dla wszystkich piłkarzy organizację, matkę stołecznego futbolu, która darzyłaby jednakową miłością wszystkie swoje dzieci. Z ich inicjatywy oraz kilku działaczy Korony, WKS i innych klubów w listopadzie 1921 roku w mieszkaniu późniejszego prezesa PZPN, inż. Andrzeja Przeworskiego powstaje związek okręgowy, ulokowany zresztą w początkowym okresie swego istnienia w skromnych pomieszczeniach klubowych Polonii.”[/quote]

Ciekawostką jest, że ta sama publikacja na innej stronie (str. 22) dała sprzeczną informację odnośnie daty powstania WOZPN: „WOZPN powstał na przełomie lat 1920-21 z inicjatywy członków Polonii, którym nie odpowiadała praca, nie ujęta w szersze ramy organizacyjne. Pierwszym Prezesem Związku był kpt. Wanicki.”

Inne źródła twierdziły dotychczas, że I Zjazd założycielski PZPN, który odbył się w dniach 20-21 grudnia 1919 roku w Warszawie, ustalił że w 5 okręgach (krakowskim, lwowskim, łódzkim, poznańskim i warszawskim) zostanie przeprowadzona I faza rozgrywek o tytuł Mistrza Polski 1920 roku. Okręgi piłkarskie miały się uformować w pierwszej połowie 1920 roku i przeprowadzić rozgrywki okręgowe. Jak wiadomo na skutek wojny polsko-bolszewickiej, nie dokończono pierwszej edycji mistrzostw. Z tych 5 okręgów tylko związek warszawski miał się nie wywiązać, i powstać dopiero pod koniec 1921 roku. Budziło to sporo kontrowersji i wątpliwości.

Robert Gawkowski w swoim „Futbolu Dawnej Warszawy” tak odniósł się do daty powstania WOZPN: „Kontynuator tradycji WOZPN-u – dzisiejszy Mazowiecki Związek Piłki Nożnej – za datę swych narodzin uważa rok 1921, kiedy w domu Andrzeja Przeworskiego, 27 listopada tegoż roku, odbyło się posiedzenie zarządu inaugurujące jego działalność. To jednak oczywista pomyłka, bo jesienią 1921 roku WOZPN działał już na dobre. W październiku tego roku wybrany został nowy zarząd, którego prezesem został Bronisław Kowalewski. Ustępującego prezesa kpt. Jana Wanickiego, przesunięto do wydziału zgłoszeń WOZPN-u. Związek warszawski istniał na pewno na początku 1921 roku, bo kto organizował mistrzostwa Warszawy? Czy jednak nie powstał jeszcze wcześniej na przykład już w 1920 roku? Ktoś przecież organizował mecze reprezentacji Warszawy w tym roku. Przemawiają za tym liczne notatki prasowe. Już w maju 1920 roku wymieniono związek warszawski jako jeden z pięciu innych działający w PZPN-ie. Siedziba związku mieściła się początkowo przy ul. Szczyglej 1a, tam, gdzie mieścił się sekretariat „Polonii”.”

Przypuszczenia Roberta Gawkowskiego okazały się słuszne. Oto kilka dni temu badając losy jednego z najstarszych warszawskich klubów sportowych, natknąłem się przypadkiem na fragment, który niepodważalnie wskazuje na rok 1920, jako datę powstania WOZPN-u. W 18 numerze „Stadjonu” z 1925 r. opublikowany został okolicznościowy Komunikat nr 6 zarządu WOZPN z dnia 20 kwietnia 1925 roku, przyznający specjalne czapeczki, tym zawodnikom, którzy do dnia 1 maja 1925 r. rozegrali co najmniej 10 spotkań w reprezentacji Warszawy od chwili powstania Związku tj. od 1920 roku. Ten komunikat przesądza spór co do roku powstania związku, a także wskazuje, że datą dzienną mógł być 1 maja 1920 roku, gdyż takie okolicznościowe prezenty zwyczajowo przyznaje się na jakąś okrągłą datę, w tym przypadku 5-lecie związku.

11167235_869484796431452_254494834_o

Także notatki prasowe, o których wspomniał Gawkowski nie kłamały, WOZPN istniał w maju 1920 roku, a pierwsze spotkanie reprezentacji Warszawy rozegrane w lipcu 1920 roku przeciw reprezentacji Lwowa odbyło się pod egidą warszawskiego związku. MZPN-owi można więc składać życzenia z okazji 95-lecia już w maju tego roku !!!

Grzegorz Krawczyński

(384)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę