Portal informacyjno-historyczny

Bezprecedensowe wydarzenie w polskiej historii: z okrzykiem „niech żyje komunizm!” na ustach zamordował księdza podczas mszy

w Historia kościoła/II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

We wczorajszą niedzielę na obszarze całej Polski odbyły się dziesiątki manifestacyjnych zebrań Stronnictwa Narodowego w związku ze zbrodnią lubońską.Wszędzie w zebraniach tych wzięły udział ogromne tłumy ludności ze wszystkich warstw społecznych, uchwalając jednogłośnie odpowiednie rezolucje przeciwkomunistyczne. Na plan pierwszy – poza Poznaniem – wybiły się uroczyste nabożeństwa i manifestacje w Warszawie i w Łodzi…

Kurier Poznański 8 marca 1938r. nr.107

Zabójstwo księdza Stanisława Streicha

27 lutego 1938 roku, w trakcie przedpołudniowej mszy św. z udziałem dzieci, ksiądz kierując się w stronę ambony, by odczytać Ewangelię i wygłosić kazanie, został dwukrotnie postrzelony przez mężczyznę ubranego w czarny płaszcz. Jedna z kul trafiła księdza w twarz, druga utkwiła w ewangeliarzu. Morderca, oddał jeszcze dwa kolejne strzały w plecy księdza.

Wg relacji sądowej kościelnego Franciszka Krawczyńskiego i innych świadków, zabójca wbiegł na ambonę wznosząc hasła: „Niech żyje komunizm!” oraz „Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!”.

Kościelny, słysząc strzały, wybiegł z zakrystii i rzucił się na zamachowca, chwytając jego rękę uzbrojoną w pistolet. Doszło do szamotaniny, podczas której padły kolejne strzały: Krawczyński został ranny w prawą skroń i lewy bark, pociski zraniły również dwie inne osoby. Morderca usiłował uciec przez niewykończoną nawę główną, ale tam został ujęty i rozbrojony przez trzech mężczyzn. Tłum chciał go zlinczować. Zaprowadzono go do dworcowej poczekalni w pobliżu kościoła. Skutego w kajdanki przewieziono pociągiem do Poznania. 21 marca 1938 r.

Wawrzyniec Nowak, bo takie nazwisko nosił zabójca księdza Streicha, został skazany na karę śmierci. Oficjalnie 28 stycznia 1939 r. wyrok wykonano (choć niektóre źródła twierdzą inaczej). Grób księdza znajduje się w pobliżu kościoła parafialnego, którego był proboszczem.

źródło zdjęć: Polski Obóz Narodowy

5 4 3 2 1

(767)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę