Wyjątkowy pomnik upamiętniający miejsca walk i męczeństwa Polaków znajduje się w lesie koło Końskich (woj. świętokrzyskie). Na polanie Ormanicha uroczyście składana jest ziemia przywieziona m.in. z Katynia, Miednoje, Kamienia Podolskiego czy Westerplatte. Każdy może włączyć się w tworzenie tego patriotycznego miejsca pamięci o polskich bohaterach.
Od ubiegłego roku trwa akcja przywożenia ziem z miejsc, gdzie swą krew przelewali nasi rodacy. Jest ona następnie uroczyście składana przy kamieniu-pomniku znajdującym się przy grobach siedemnastu powstańców styczniowych, którzy zginęli podczas bitwy rozgrywanej na tamtejszej polanie.
W 2000 roku leśnicy z nadleśnictwa Barycz ustawili przy grobach walecznych Polaków kamień z napisem „Bohaterom Narodu Polskiego”. Od tego czasu w tym miejscu organizowane są dwa razy do roku uroczystości patriotyczne oraz sprawowane Msze Święte.
Henryk Pargieła, emerytowany nadleśniczy nadleśnictwa Barycz w powiecie koneckim, wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, że w ten sposób leśnicy pragnęli oddać cześć wszystkim Polakom poległym w walce czy bestialsko męczonym.
W zeszłym roku zrodził się pomysł na utworzenie wyjątkowego miejsca pamięci, które każdy może współtworzyć.
Leśnicy zaapelowali o przywożenie ziemi z miejsc, gdzie walczyli Polacy lub byli męczeni. Zeszłoroczny apel przyniósł oczekiwany skutek. Udało im się zdobyć ziemię z 35 historycznie ważnych dla nas miejsc.
Henryk Pargieła apeluje jednak do wszystkich, aby włączyli się w akcję.
[quote]– Bardzo zależałoby nam na stałym poszerzaniu miejsc, z których pochodzi ziemia. Chcielibyśmy w przyszłości zdobyć ziemię m.in. z Narwiku, Buchenwaldu, Warny, Bremy, Kazachstanu czy Władywostoku [/quote]– zaznaczył nasz rozmówca.
Uroczyste złożenie przywiezionych ziem odbywa się w Święto Niepodległości.
Izabela Kozłowska, artykuł „Wyjątkowy pomnik pamięci” („Nasz Dziennik”, 16 października 2013 r.)
(71)