Portal informacyjno-historyczny

Wyjątkowy pomnik pamięci o polskich bohaterach, który każdy może współtworzyć

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

KonskieWyjątkowy pomnik upamiętniający miejsca walk i męczeństwa Polaków znajduje się w lesie koło Końskich (woj. świętokrzyskie). Na polanie Ormanicha uroczyście składana jest ziemia przywieziona m.in. z Katynia, Miednoje, Kamienia Podolskiego czy Westerplatte. Każdy może włączyć się w tworzenie tego patriotycznego miejsca pamięci o polskich bohaterach.

Od ubiegłego roku trwa akcja przywożenia ziem z miejsc, gdzie swą krew przelewali nasi rodacy. Jest ona następnie uroczyście składana przy kamieniu-pomniku znajdującym się przy grobach siedemnastu powstańców styczniowych, którzy zginęli podczas bitwy rozgrywanej na tamtejszej polanie.

W 2000 roku leśnicy z nadleśnictwa Barycz ustawili przy grobach walecznych Polaków kamień z napisem „Bohaterom Narodu Polskiego”. Od tego czasu w tym miejscu organizowane są dwa razy do roku uroczystości patriotyczne oraz sprawowane Msze Święte.

Henryk Pargieła, emerytowany nadleśniczy nadleśnictwa Barycz w powiecie koneckim, wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, że w ten sposób leśnicy pragnęli oddać cześć wszystkim Polakom poległym w walce czy bestialsko męczonym.

W zeszłym roku zrodził się pomysł na utworzenie wyjątkowego miejsca pamięci, które każdy może współtworzyć.

Leśnicy zaapelowali o przywożenie ziemi z miejsc, gdzie walczyli Polacy lub byli męczeni. Zeszłoroczny apel przyniósł oczekiwany skutek. Udało im się zdobyć ziemię z 35 historycznie ważnych dla nas miejsc.

Henryk Pargieła apeluje jednak do wszystkich, aby włączyli się w akcję.

[quote]– Bardzo zależałoby nam na stałym poszerzaniu miejsc, z których pochodzi ziemia. Chcielibyśmy w przyszłości zdobyć ziemię m.in. z Narwiku, Buchenwaldu, Warny, Bremy, Kazachstanu czy Władywostoku [/quote]– zaznaczył nasz rozmówca.

Uroczyste złożenie przywiezionych ziem odbywa się w Święto Niepodległości.

Izabela Kozłowska, artykuł „Wyjątkowy pomnik pamięci” („Nasz Dziennik”, 16 października 2013 r.)

 

(58)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę